Ayvagediği-Değirmendere-Böğrüeğri(Mersin) yöresinin jeolojik ve petrografik incelenmesi
- Tez No: 58122
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VE ÖZ İçe! ili Gözne ilçesi kuzeyinde bulunan çalışma alanında yapılan jeolojik ve petrografik arttırmalar, önceki çalışmaların doğrultusunda, bölgenin jeolojik harita yapılarak formasyonların detay incelenmesi yapılarak, bölgenin jeolojik evrimi ortaya konmuştur. Bu çalışmalar sırasında Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı 5 litostragrafık birim ayırtlanarak, aliokton ve otokton konumlu birimler ayırtlanmıştır. İnceleme alanında Üst Kretase yaşlı Fındîkpınarı karmaşığı, Mersin oflyolîti (aliokton) Mesozoyik birimleri ; Senozoyik birimleri ise Âît-Orta Miyosen yaşlı marnlar ve Âli-Orta Miyosen yaşlı kireçtaşiarı (otokton) ile temsil edilmektedir. Miyosen yaşlı birimler temel üzerinde uyumsuz olarak bulunmaktadır. Çalışma alanındaki en genç birimler Kuvatemer yaşlı alüvyon ve yamaç molozu olup, yaşlı birimler üzerine açısal uyumsuz olarak bulunmaktadır. Basa önemli bölgelerden minerolojik, petrografik ve kimyasal amaçlı örnekler alınarak yaşları hakkında tahminler yapılmıştır. Bundan başka 130 adet jeokimyasal sediment örnekler ve 4 adet ağır mineral örnekleri aîmaîarak kimyasal analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VBI ABSTRACT Geological evolution of the project, that locate at the nourtteam of Gome (İçel) town, was invetigaied by ĞAml&â geolojieal and wiht haîpness paleogeologicai investigation. 5 lithostratigrafk units, ranning from Meeozoic to Cmoioic age arid ailochthonous tectonic characters, were mapped during the field studies. I he basement is upper Cretaceous age Fandık melange and Mersin ophiolites (alloditlionous).Lowa'-'Mddle Miocene age marn Ye Lower-middle Miocen limestone. Senozoic deposits are autochthonous in chracter and represented by Quaternary sediments, the youngest unit of the area, rest on the older units with angular unconformity. Mineroiogieai, petrographicai md chemical sampling have been m&4& in some important regions for making a cjusess about formations coplex's age. Besides, 130 geoehemical &eSm&A samples 4 heavy mineral sample were taken and the chemical analyses of this samples were made.