Trafik tehlike uyarı işaretlerinin göstergebilimsel analizi
Semiological analysis of traffic hazard warning signs
- Tez No: 581213
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok sayıda trafik kazaları meydana gelmekte ve bu kazalar sonucu olarak çok sayıda can ve mal kayıpları olmaktadır. Bu kayıpların engellenmesi veya en aza indirilmesi amacıyla uluslararası düzeyde ortak semboller ve işaretler kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında trafik işaretleri ile trafik uyarı işaretlerinin göstergebilim açısından çözümlemesi yapılarak bu konuya dikkat çekilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın amacı, araştırma metodolojisi ve ünite planı yer almaktadır. Tezin ikinci bölümünde, trafik işaretleri ve tehlike uyarı işaretlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çözümleme metodolojilerinden söz edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde trafik işaretleri ve tehlike uyarı işaretlerinin göstergebilim yöntemi ile çözümlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, both national and international traffic accidents occur and as a result of these accidents there is a high level of loss of life and property. Common symbols and signs are used internationally to prevent or minimize these losses. In this thesis, traffic signs and traffic warning signs have been analyzed in terms of semiotics and attention has been pain to this issue. In the first part of this study, the aim of the studyi research methodolojy and unit plan are given. In the second part of the thesis, traffic signs and danger warning signs were included. In the third part, analysis methodologies are mentioned. In the fourth of the thesis, traffic signs and danger warning signs are analyzed by semiotics.