Öğretmenlerin okul seçme nedenleri üzerine fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological research on teachers' school choice reasons
- Tez No: 581255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, resmi okullarda görev yapan öğretmenlerin okul değişikliği yaparken, görev yapmak istedikleri okulları seçme kararlarını etkileyen faktörleri ortaya çıkartmaktır. Bu amaçla araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018–2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi açısından farklı olan 12 ilçesinde görev yapan ve en az 10 yıl kıdemi olan 30 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Veriler betimsel sistematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları göre öğretmenlerin okul seçme kararlarında çalışmak istedikleri okulun çalışma koşullarının oldukça önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Yine öğretmenler okulları tercih ederken, destekleyici ve adil bir okul yönetimini, meslektaşlar ile işbirliği ve mesleki gelişim imkânlarının olmasını önemsemektedirler. Okulun çevresi, başarı durumu, mali yapısı, sosyal imkânlara sahip olması ve evlerine yakın veya ulaşımı rahat ve kısa mesafede olması da okul tercihini etkileyen bir diğer faktördür. Buna göre okulların tarihçeleri ve güncel durumları (akademik başarı, sosyal etkinlik, ulusal sınav ortalamaları, uygulanan projeler vb.) okul web sitelerinde düzenli olarak ilan edilerek öğretmenlerin atama veya tayin durumlarında çalışmak istedikleri okullar hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal school choice reasons of the teachers who are working in public schools. For this purpose, a phenomenological research design which is one of the qualitative research designs was used. The working group of the study consisted of 30 teachers who work in 12 different districts of İstanbul province in terms of economic and social development level in 2018 - 2019 academic year. In this study, the data were collected through semi-structured technique. The data were analyzed with descriptive systematic analysis method. According to the results of the study, it is seen that the working conditions of the school are very important factors regarding their school choice decisions. While teachers prefer schools, they care about supporting and fair school management, cooperation with colleagues and professional development opportunities. School environment, academic success, financial structure of the school, social facilities, and distance to their homes, comfortable and short distance are other factors that affect teacher's school choice. Accordingly, the history of schools and their current status (academic achievement, social activity, national test environments, applied projects, etc.) can be announced regularly on school websites so that teachers can be informed about the schools they want to work before their assignments.