Human - non-human animal socialities in the city: An examination of Istanbul's multispecies histories
Şehirde insan – insan-dışı hayvan sosyallikleri: İstanbul'un çoktürlü tarihine dair bir inceleme
  1. Tez No: 581281
  2. Yazar: ZEYNEP GİZEM HASPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SUNA BARTU CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez İstanbul'un çoktürlü tarihinde belirli anları ele alarak, İstanbul'da insan – insandışı hayvan ilişkilerini incelemektedir. Buna yönelik olarak, araştırma 1910'da 80.000 köpeğin küçük bir adaya sürgün edilerek ölüme mahkum edildiği Hayırsızada vakası ve 2010ların insan-dışı hayvan siyasetine odaklanmaktadır. Bu incelemede amacım iki yönlü: Sosyalin inşasında insan-dışı hayvanların rolünü tartışan yeni literature katkıda bulunmayı hedeflerken aynı zamanda yeni, çoktürlü etik çerçeveler geliştirmenin önemine dair olan tartışmalarla ilişkilenmeye çalıştım. Metodolojik olarak, Hayırsızada vakasını arşiv çalışması üzerinden incelerken, 2010ların insan-dışı hayvan gündemini ise hem belediye düzeyindeki siyasetler hem de belediyelerin sürgün, kapatma ve öldürme siyasetlerine karşıt olarak sokaklarda ve şehrin çeperlerinde insan-dışı hayvanlara bakan hayvan gönüllülerinin ifadeleri ve tanıklıkları ile birlikte ele aldım. Insanın tarihi ve sosyalliğinin insan-dışı hayvanlardan bağımsız düşünülemeyeceği savında önemli rol oynayan hayvan gönüllülerinin etik savunuları ve bakım emeklerini aynı zamanda Antroposen'de çok daha yakıcı hale gelmiş, bir arada yaşama etiği ve pratiği geliştirmeye yönelik daha geniş kapsamlı sorularla ilişkisi bakımından da ele almaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the human – non-human relationships in Istanbul through the examination of particular moments of the city's multispecies histories. To this end, my research focuses on both the 1910 Hayırsızada Event, throughout which 80.000 dogs were exiled to death on a small island, and the non-human animal politics of the 2010s. My aim is twofold in this exploration: I would like to both contribute to the emerging literature that discusses the role of non-human animals in the formation of the social and engage with the discussions around the need to develop new multispecies ethical frameworks. Methodologically, I explored the Hayırsızada event through archival work and analyzed the 2010's non-human politics through municipal policies and testimonies of animal volunteers who care for the non-human animals on streets and in the outskirts of the city despite the municipalities policies of exile, confinement, and extermination. In arguing that human histories and socialities cannot be thought independent of the non-human animal histories, the animal volunteers' ethical claims and the care labor they exemplify emerged also as significant examples to think through the larger questions about finding ways to live and flourish together, as they have become more pressing in the Anthropocene.