Köpeklerde dermatozların histopatolojik incelenmesi, androjen ve östrojen reseptör ekspresyonlarının immunohistokimyasal değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Histopathological examination of dermatoses in dogs, immunohistochemical evaluation of androgen and estrogen receptor expressions: Retrospective study
- Tez No: 926815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dermatoloji, Patoloji, Veteriner Hekimliği, Dermatology, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Deri hastalıkları veteriner klinik pratiğinde en sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Klinik dermatolojide bu hastalıklar gözle muayenesi çok kolay görünen ancak teşhis ve tedavisi birçok güçlüğü beraberinde getiren hastalıklardır. Dermatoloji pratiği klinisyen ile patolog arasında etkili bir iletişim ve dermatolojiye özgü bilgi birikimi ve tecrübe olmadan mümkün olmayan alt gruplardandır. Dermatopatoloji kendi içinde tıbbi terminolojiden farklı bir dile sahiptir. Dermatoloji ile ilgilenen klinisyenlerin bu dile hakimiyeti histopatoloji raporunun doğru değerlendirilmesi dolayısıyla hastalığın tanı ve tedavisinin düzenlenmesi için büyük önem taşımaktadır. Veteriner dermatopatoloji klinik pratikte de artan yoğunlukla orantılı olarak her gün gelişmekte, ihtiyaç duyulan yeni analiz yöntemleri ile multidisipliner çalışmaya ihtiyaç duyulan alanlardandır. Histopatoloji deri hastalıklarında tek başına yeterli bir analiz yöntemi değildir. Histopatoloji ile verilen rapor klinisyen için yalnızca bir yönlendirme, ayırıcı tanı aracı ya da yol gösterici olarak kullanılabilmekte ve genellikle kesin tanı içermemektedir. İmmunohistokimya veteriner patolojide sıklıkla tümör patolojisinde kullanılmakta ancak rutin uygulamaya dahil olamamış analiz yöntemlerindendir. Araştırmalarda sıklıkla hastalıkların morfolojik özellikleri ve patogenezislerinin tanımlanmasında kullanılan immunohistokimyasal yöntemlerin rutin uygulamalara dahil edilmesi hastalıkların tanısında büyük avantaj sağlayacaktır. Çalışmamızda köpeklerde deri hastalıklarında androjen ve östrojen reseptörlerinin ekspresyon ve yoğunlukları derinin hücrelerinde tanımlandı. Seks steroidlerinin ekspresyonları ile ilgili elde edilen bulguların hem hayvanlarda hem de insanlarda deri hastalıklarında, kıl folikülü gelişimi ve döngüsü ile ilgili mekanizmaları aydınlatmak için katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Skin diseases are the most common diseases in veterinary clinical practice. In clinical dermatology, these diseases are easily visible, but their diagnosis and treatment bring many difficulties. Dermatology is one of the specialities that is not possible without effective communication between the clinician and the pathologist and dermatology-specific knowledge and experience. Dermatopathology has a different language from medical terminology. The mastery of this language by clinicians interested in dermatology is of great importance for understanding the pathology report and thus regulating the diagnosis and treatment of the disease. Veterinary dermatopathology is developing every day in proportion to the increasing intensity in clinical practice, and it is one of the areas where multidisciplinary study is needed with new analysis methods. Histopathology alone is not a sufficient method of analysis in skin diseases. The report provided by histopathology can only be used as an orientation, differential diagnosis tool or guide for the clinician and usually does not contain a definitive diagnosis. Immunohistochemistry is frequently used in tumor pathology in veterinary pathology, but it is one of the analysis methods that has not been included in routine practice. Incorporating immunohistochemical methods, which are frequently used in research to define the morphological features and pathogenesis of diseases, into routine practices will provide a great advantage in the diagnosis of diseases. In our study, the expression and density of estrogen and androgen receptors in the skin cells of non-neoplastic skin diseases in dogs were identified. It is thought that the findings regarding the expression of sex steroids will contribute to elucidating the mechanisms related to hair follicle development and cycle in skin diseases in both animals and humans.