Müzelerde marka kavramının ve markaya yönelik tüketici algısının incelenmesi: İzmir müzeleri örneği
Analyzing brand concept and consumer brand perceptions in museums: The case of Izmir museum
  1. Tez No: 581371
  2. Yazar: NARGIZ AHMADOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜSTÜNDAĞLI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, İşletme, Museology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Müzecilik alanında pazarlama uygulamalarına geçen yüzyıldan itibaren başlanmıştır. Markalamanın bu alan üzerinde uygulanmasının tarihi ise daha yenidir. Marka kavramı, müzeler için giderek daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada markalama stratejilerinin müzelere uygulanmasının faydalarına, marka değeri ve onu etkileyen bileşenler olan marka bilinirliği, algılanan kalite ve marka imajının marka sadakati ile karşılıklı ilişkileri çerçevesinde yapılan analizlere yer verilecektir. Akademik açıdan bakıldığında, bu çalışmanın katkıları, tüketici bazlı marka değeri modelini müzecilik alanında uygulanabilirliğini incelemek ve marka sadakatinin oluşumunu ve marka değerinin aracılık işlevini açıklamaktır. Pratikte kullanım açısından değerlendirildiğinde bu çalışma, müze yöneticilerine pazarlama stratejileriyle ilgili planlamayı kolaylaştırmak için ziyaretçinin bakış açısından müze marka değeri geliştirme sürecini anlamalarında yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Marketing practices in the field of museology have started since the last century. Application of branding in museum area is more recent. Branding is becoming increasingly important for museums. In this study, the benefits of the application of branding strategies to museums will be analyzed within the framework brand value affected by brand awareness, perceived quality and brand image and the relationship between brand value and brand loyalty. From an academic point of view, the contribution of this study is to examine the applicability of the consumer-based brand value model in museology and to explain the formation of brand loyalty and the moderating function of brand value. In terms of practical use, this study is expected to help museum managers understand the museum brand value development process from the visitor's point of view in order to facilitate the planning of marketing strategies.