Killi zemin tabakalarının önyükleme ve düşey prefabrike drenaj ile konsolidasyon oturma analizleri
Consolidation settlement analysis of clay soil layers with preloading and prefabricated vertical drains
- Tez No: 581392
- Danışmanlar: DR. ÖMER FARUK ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma da ön yükleme ve düşey drenler kullanılarak yumuşak killi tabakaların iyileştirilmesi yapılarak, bu tabakalar üzerine inşaa edilmesi düşünülen bir 6 katlı yurt projesinin konsolidasyon oturmaları ve oturma süreleri hesaplanmıştır. İnşaat sahası, Çatalağzı Beldesi bölgesindedir. Yapının inşası düşünülen arazide yapılan sondaj ve gözlem çukurlarından alınan örnekler yardımı ile zemin tabakalarının litolojisi ve geoteknik özellikleri tespit edilmiştir. Yapılan arazi deneyleri ve alınan zemin numunelerinden laboratuvarda konsolidasyon, ve indeks özellikleri tayin deneyleri yapılmıştır. Daha sonra zemin tabakalarına yapıdan gelen taban basınç dağılımları ve konsolidasyon oturmaları ve oturma süreleri SETTLE3D V3 yardımı ile hesaplanmıştır. Yapı imalatından doğan yükler inşaa süresi düşünülerek zamana bağlı zemin tabakalarına 1 yıla yayılarak eklenmiş ve bu yüklemeden sonra oturma zaman ilişkileri program vasıtası ile incelenmiştir. Yaklaşık otuma değerleri 30 cm ve oturma süreside 50 yıl çıkmıştır. Bu işlem temel taban basıncının üniform ve üniform olmayan şeklinde ayrı ayrı tekrarlanmıştır. Oturma değerlerinde %15'lik bir fark oluşmuştur. Oturma süresini ve temel sisteminin maruz kalacağı otuma miktarını azaltmak için inşaat bölgesine sanal dolgu yükü eklenmiş bu imalatı da zamana yayılarak oturma analizleri sayısal olarak yapılmıştır. Oturma süresini kısaltmak içinde bu dolgu altına farklı aralıklarda prefabrike düşey drenaj sistemi koyularak oturma zamanı kısaltılmaya çalışılmıştır. Daha sonra dolgu kaldırılarak bina yükü zamana göre zemin aktarılarak oturma zaman ilişkiler tekrar hesaplamıştır. Bu saye de tahmin edilen oturmaların %50'den fazlası ön yükleme ile sağlanmış. Oturma süreleri de inşaat süresine yaklaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, consolidation settlement analysis of a 6-storey dormitory being constructed on very soft fully saturated clay layers was calculated by means of preloading and prefabricated vertical drains. The construction site is at the district of Çatalağzı, Zonguldak. Lithology and geotechnical properties of the soil layers were determined with the help of samples taken from the drilling and observation pits in the study area. Consolidation parameters and index properties of the soils samples were obtained from field and laboratory tests. Then, all stress distributions created by the structure, the magnitude of consolidation settlement and consolidation time on soil layers were calculated with the aid of SETTLE3D V3. The numerical details of the project and ground layers were entered into the SETTLE3D Program, taking into account the construction period, the construction production was added to the time-dependent ground layers by adding 1 year and the settlement time relationships were examined after this loading. Approximate sitting values were 30 cm and sitting time was 50 years. The non-uniform baseline pressure and these settling calculations were then calculated again by the program. There was a 15% difference between these values. To reduce the consolidation time and the magnitude of the settlement, an embankment load as much as coming from the future structure was added to the land, and this production was extended over time and settlement analyzes were conducted. Prefabricated vertical drainage system were placed under the embankment at different intervals. It was made attempt to reduce the consolidation time. Then the embankment was removed and the building load was applied on the soil layers. The consolidation time were recalculated. by means of this, more than 50% of consolidation settlement occurred with preloading and consolidation time was reduced to the time of construction of building.