Killi zeminlerde ortaya çıkan kuruma çatlaklarının atık lastik parçaları kullanılarak engellenmesinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of tire chips on prevention of desiccation cracks emerging in clayey soils
  1. Tez No: 447072
  2. Yazar: MÜRÜVET ÜNLÜ ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapısal bütünlüğün sağlanabilmesi için sağlam bir temel tabakasının varlığı vazgeçilemez bir gerekliliktir. Ancak insan kontrolünde olmayan yeryüzü sathında ve imar alanında sağlam zeminler bulabilmek mümkün değildir. Bu nedenle özellikle son beş yıllık zaman diliminde, iyi zemin ortamlarının azalması nedeni ile zemin iyileştirme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu iyileştirme yöntemlerinde, farklı hedeflere yönelik farklı uygulamalar yapılsa da genelde iyileştirme sonucunda, zeminlerin kayma mukavemetlerinin arttırılması, geçirimliliklerinin kontrolü, plastisite değerlerinin azaltılması, oturmaların kontrolü gibi sonuçlar elde edilir. Bu çalışmada ise, atık lastiklerden üretilen fiber iplikçikler yardımı ile kuruma sürecinde olan kil tabakalarının çatlama eğilimlerinin kontrol altında tutulması konusu üzerinde durulmuştur. Islanma kuruma döngülerine maruz kalan killi tabakaların geçirimlilik özellikleri; çatlama davranışının etkisi ile dramatik olarak kaybolduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın temel amacı ise, atık lastiklerden üretilen iplikçikler ile killerin çatlamadan kurumalarını sağlayabilmeyi hedeflemiştir. Deneysel çalışmalar Aksaray Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Laboratuvarında kurulan özel bir düzenek yardımı ile yürütülmüştür. Avanos kili üzerinde yapılan çalışmalarda kil malzemesinin kuruma süreci yakın odaklı dijital fotoğraflama yöntemi kullanılarak gözlemlenmiştir. Elde edilen fotoğraflar görüntü işleme yazılımı ile değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda atık lastiklerden elde edilen iplikçiklerin, killerin çatlamadan kurumaları yönünde oldukça etkin bir iyileştirici olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Karışım oranı olarak en optimum iplik katkı oranının %0.3 mertebesinde olması gerektiği çıkarımına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of a solid foundation layer for ensure the structural integrity is an indispensable requirement. However, in urban areas, solid soil may not be found in the surface of the earth without human control. Therefore, especially in the last five year period, soil improvement methods have emerged because of reduction of the good soil environments. Even if different applications for different target are executed in this improvements method, results such as increasing the shear strength of soil, control of permeability, reduction of plasticity values and sitting of control are obtained. In this study, it focused on the subject of keeping under control cracking tendency of clay layer that is drying process via fiber filaments produced from waste tires. It is known that permeability properties of clayey soil layers that exposed to wetting-drying cycle dramatically lost with the effect of cracking behavior. The main objective of this study was aimed to ensure drying of clay without the cracking with this filament. Experimental studies were carried out with help a special mechanism established in Geotechnical Laboratory of department of Civil Engineering from Aksaray University. The drying process of the Avanos clay material is observed by using near-oriented digital photographing method. The obtained images are subjected to evaluation with an image processing software. As a result of studies, it reached quite effective improvers that the filaments obtained from waste tires in terms of the desiccation of clay without cracking. Also, optimum filament contribution rate as mixing ratio should be at 0.3%.