Yarı eksende üç adi diferansiyel denklemden oluşan sistem için ters saçılma problemi
  1. Tez No: 58141
  2. Yazar: COŞKUN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMEDDİN İSKENDEROV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yarı eksende (x £ O ) _/^lr + 1 c^ = *&»&). ^ 2' 3 adi diferansiyel denklemler sistemini gözönüne alalım. Burada c%(x) katsayıları, c«(x) = 0 ve |c#(x)|:£cexp(-6x), k,j= 1, 2, 3, şartlarını sağlayan kompleks değerli fonksiyonlardır. Yukarıdaki denklemler sistemi için verilmiş iki problem birlikte ele alınarak, yan eksende S(X) matris fonksiyonu, bu matris fonksiyonu ve tersinin elemanlarının yardımıyla ise saçılma verileri tanımlanmıştır. Tüm eksende tanımlanmış ve x < 0 olduğunda katsayıların sıfir olması halinde saçılma matrisi ile, saçılma verileri arasında önemli ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Çözümün analitik temsilleri kullanılarak, Riemann Probleminin çözülebilirliği şartı dahilinde, verilen denklemler sisteminin katsayılarının, bu verilerin yardımı ile tek türlü tanımlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Let us consider the system of differential equations given on a semi-axis Jytğl + jj, Cki{x)y,{x) = Kkyk{x) ^ k=i, 2, 3, where cig(x) ' s are complex-valued functions satisfying cyfcc) = 0 and \ckj(x)\ < cexp(-sx), k, j = 1,2,3. Two problems given for the above mentioned equations are considered simultaneously and matrix function S(k) is defined on the semi-axis. It is also scattering data are defined by means of that matrix function and the elements of its inverse. Relationships between scattering matrix and scattering data are determined when the problem is given on the whole axis and coefficients are zero in case of x < 0. By using analytic representation of the solution it is shown that the coefficient of the system of equations is defined uniquely under the solvability condition of Riemann Problem. VI