Mimari tasarlama sürecinde fotograf tekniklerinden yararlanma yöntemleri
- Tez No: 58143
- Danışmanlar: PROF.DR. A. AYDIN KUNT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Fotoğraf teknikleri Moda, Haber, Gazetecilik, Reklamcılık, v.b. alanlarda çok gelişmiş, kendi kurallarını ortaya koymuş, bunlar kitap olarak yayınlanmış ve okullarda eğitim programları belirlenmiştir. Mimarlık alanında ise fotoğraf tekniklerinin kullanılması aynı şekilde gelişmemiş, kural ve yöntemleri kesin olarak belirlenmemiştir. Bunun nedeni araştırma ve yayın eksikliğidir. Bu görüş açısından hareket ederek Fotoğraf Tekniklerinin Mimarlık alanında kullanılması bu araştırmanın konusu olmuştur. Böylece belirlenen bu sorunun Mimari _ Tasarlama Sürecinin evrelerine bağlı olarak Bilgi Toplama, Çözüm Üretme, Karar Verme ve Seçme, Değerlendirme başlıkları altında incelenmesi araştırmanın yöntemi olarak benimsenmiştir. Birinci bölümde araştırmanın anahtar kelimeleri olan Tasarlama,. Mimari Tasarlama, Mimari Tasarlama Süreci, Fotoğraf, Mimari Fotoğraf kavramları incelenmiş, açıklanmış ve bunların ara kesitleri belirlenerek araştırma yöntemi açıklığa kavuşturulmuştur. İkinci bölümde Fotoğraf Tekniklerinin Tasarlama Süreci evreleri içinde, Mimarlık konularında kullanılmaları örneklerle açıklanmıştır. Bu bölümün sonunda Fotoğraf Tekniklerinin Mimarlık alanında yararlı olduğu ve olamadığı tasarlama evreleri yorumlanarak açıklanmıştır. Sonuç bölümünde araştırmanın sonuçları, yararları, katkıları ve bu araştırma sonucu ortaya çıkan yeni araştırma alanları belirlenmiştir. Ek 1 bölümünde ise Internet Bilgi Ağından“Mimari Fotoğraf”(Architectural Photography) konusunda Dünyadaki en son yayınlar taranmış, bunlardan bazılarının içine girilerek döküm alınmıştır. III
Özet (Çeviri)
SÜMÖEY The techniques of photography special to fields such as Fashion, News, Reporting, Advertisement, etc., have been well established and perfected, and these have been published in numerous books, and are included in the curricula of relevant Educational institutions. The techniques of Architectural Photography, however, have neither been as clearly established nor fostered in the same sense. A lack of research and publications accounts for the reasons of above mentionned problem. The problem, being thus instilled, shall be tackled in accordance with the stages of the Architectural Design Process, as Data Collection, Synthesis, Decision Making and Appraisal, and this will constitute the methodology of the Research. In the First Section the key words of the project such as, Design, Architectural Design, Architectural Design Process, Photography, Architectural Photography, have been examined, explained, and their areas of intersection have been established in order to expose the Methodology of the Research. In the Second Section the utilization of photographic techniques in the Architectural Design Process has been explained at large with various examples. At the end of this Section the implementability of Photographic Techniques into Architecture has been discussed for each of the stages of the Architectural Design Process. In the Conclusion, the outcomes of the project and the.new areas of research which have emerged, have been discussed. -?P The Appendix 1 is a list of the latest:; publications on the subject“Architectural Photography”, as extracted from the Internet Worlwide Web. For those worth greater attention, the publicational data has also been supplied. IV