3t3 ve 5rp7 hücre hattında sinnamaldehit'in apoptotik mekanizmasının araştırılması
3t3 and 5rp7 cell line the cinnamaldehyde investigation of apoptotic mechanism
  1. Tez No: 581433
  2. Yazar: KÜBRA URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sinnamaldehit olarak da bilinen Trans-Cinnamaldehyde (C9H8O, moleküler ağırlık: 132,16 g/mol, saflık>99% ), Cinnamomum cassia'nın kök kabuğundan izole edilmiş aktif bir bileşiktir. Cinnamomum cassia, hem Doğu hem de Batı ülkelerinde gastrit, kan dolaşımı rahatsızlıkları ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Sinnamaldehit; içecek, dondurma, tatlılar ve sakız gibi gıda maddelerinde koku arttırıcı bir madde olarak yaygın kullanılan tarçın kabuğu yağının ana bileşenidir. Yapılan çalışmalarda, Sinnamaldehit'in antitümör, antifungal, sitotoksik ve mutajenik/anti-mutajenik aktiviteler gibi çeşitli biyolojik aktiviteler göstermesi kanser tedavisi için yararlı bir kemoterapötik madde olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca Sinnamaldehit'in, tümör hücresinin çoğalmasını inhibe ettiği bilinmektedir. Yaptığımız çalışmamızda, Sinnamaldehit'in kanser hücreleri üzerindeki etki mekanizmalarını araştırmak için H-Ras onkojeni ile transfekte edilen sıçan embriyonik fibroblast hücreleri (H-ras 5RP7) kullanılmıştır. NIH/3T3, fare embriyo fibroblast hücreleridir. NIH/3T3 hücreleri Sinnamaldehit'in kanser hücreleri üzerinde göstermiş olduğu etkilerin normal hücreler üzerinde gösterdiği etkiler ile karşılaştırmak için kullanılmıştır. Bu çalışmamızda; Sinnamaldehit'in H-Ras onkojeni ile transfekte edilen sıçan embriyonik fibroblast hücrelerindeki sitotoksik etkileri tespit edilip aynı zamanda yol açtığı programlı hücre ölümü mekanizmaları araştırılmıştır. Böylelikle Sinnamaldehit'in gelecek yıllarda anti-kanser ilaç olarak kullanılmasına katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trans-Cinnamaldehyde (C9H8O, molecular weight: 132,16 g / mol, purity> 99%), also known as cinnamaldehyde, is an active compound isolated from the root shell of Cinnamomum cassia. Cinnamomum cassia has been traditionally used in the treatment of gastritis, circulatory disorders and inflammatory diseases in both Eastern and Western countries. Cinnamaldehyde; is the main component of cinnamon bark oil which is widely used as an odor enhancing agent in foodstuffs such as beverages, ice cream, desserts and gum. In studies, Sinnamaldehyde shows a variety of biological activities such as antitumor, antifungal, cytotoxic and mutagenic/anti-mutagenic activities, suggesting it may be a useful chemotherapeutic agent for cancer treatment. It is also known that cinnamaldehyde inhibits the proliferation of tumor cells. In our study, rat embryonic fibroblast cells transfected with H-Ras oncogene (H-ras 5RP7) were used to investigate the mechanisms of action of cinnamaldehyde on cancer cells. NIH/3T3 are mouse embryo fibroblast cells. NIH/3T3 cells were used to compare the effects of cinnamaldehyde on cancer cells with those on normal cells. In this study; Cytotoxic effects of cinnamaldehyde in rat embryonic fibroblast cells transfected with H-Ras oncogene were determined and also the mechanisms of programmed cell death caused by these cells were investigated. Thus, it has been tried to contribute to the use of Sinnamaldehyde as an anti-cancer drug in the coming years.