Normal-hipertiroidi ve hipotiroidi'li kişilerde prostaglandin-benzeri aktivite tayini
Serum prostaglandin-like activity assay in normal hyperthyroid and hypothyroid individuals
  1. Tez No: 115
  2. Yazar: NECLA MAVİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada normal, hipertiroidi ve hipotiroidi'li kişilerin serum T3 ve T4 değerleri ile serum PGBA değerleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Tiroid dokusunun PGBA içerdiği gösterilmiştir. Normal kişilerde serum T3 ve T4 değerleri ile serum PGBA değerleri saptanmıştır. Normal kişiler kadın ve erkek olarak gruplandırıldığı zaman ölçülen değerlerde bir farklılık gözlenmemiştir. Serum T3 ve T. değerlerine göre hipertiroidi' 1i kişilerin serum PGBA değerlerinde normal kişilere göre bir artış olduğu ve bu artışın kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olduğu saptanmıştır. Serum T3 ve T. değerlerine göre hipotiroidi'li kişilerde ise, serum PGBA değerlerinde normal kişilerinkine göre azalma olduğu saptanmıştır. Serum T3 ve T4 değerleri ile serum PGBA değerleri arasın da doğru orantılı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu bulgulara göre de PG'lerin tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde rolü olan bir faktör olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between serum T, and T4 values of normal, hyperthyroid and hypothyroid individuals have been investigated. It has been shown that thyroid tis sue contains PGBA. In normal individuals serum T~ and T. 3 4 values and serum PGBA values have been determined. When nor mal individuals are grouped according to sex no difference in the determined values have been observed. In relation to serum T3 and T. values have been found in hyperthyroid indi viduals and this increase have been determined to be more in females than in males. In relation to serum T, and T. va lues in hypothyroid individuals a decrease in serum PGBA va lues have been determined when compared with normal indivi duals. It has been shown that there is a- linear relationship between serum T_ and T- values and serum PGBA. 3 4 It is concluded that prostaglandins may be an effec tive factor in regulating thyroid; functions.