Batı anadolu Neolitik Dönem toplumlarında beslenme ve depolama etkinlikleri
Diet and storage activities in Western Anatolian Neolithic societies
  1. Tez No: 581510
  2. Yazar: ECE DİNÇERLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER ÇİLİNGİROĞLU ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışma Batı Anadolu Neolitik Dönem topluluklarının beslenme ve depolama etkinliklerini incelemektedir. Besinin elde edilmesinden hazırlanışına ve saklanıp tüketilmesine kadar giden tüm süreç arkeolojik kalıntılar ve veriler aracılığıyla anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, Batı Anadolu'da yer alan kazısı yapılmış bütün Neolitik Dönem yerleşmelerinde bulunan beslenme ve depolamaya ilişkin kanıtlar ele alınmış ve bu alanlar birbirleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yerleşimler coğrafi konumları itibariyle Göller Bölgesi ve İç Batı Anadolu, Kıyı Ege, Kuzey Ege olmak üzere üç ana başlık altında incelenmiştir. Söz konusu yerleşimler incelenirken depolama unsurları, fırın ve ocaklar, çanak çömlekler, kil buluntular, kemik ve boynuz aletler, yontmataş aletler, organik kaplar, öğütme taşları, bitki, hayvan ve insan kalıntıları gibi beslenme ve depolamayla ilişkili çeşitli veriler incelenerek değerlendirme ve yorumlar yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda Batı Anadolu Neolitik Dönem yerleşmelerinde çukur, silo, kutu, petek gibi çeşitli depolama unsurlarına rastlanmıştır. Bu depolama unsurları bölgeler ve yerleşimler karşılaştırıldığında benzer ve farklı özellikler göstermektedir. Bütün yerleşimlerde yapıların iç ve dış bölümlerinde fırın, ocak, ateş çukuru ya da ateş kutusu gibi pişirme amaçlı kullanılan birimler tespit edilmiştir. Yine bütün yerleşimlerde tahıl öğütmek için kullanılan havan, havaneli, ezgi taşı, değirmen taşı gibi buluntulara rastlanmıştır. Bunlar dışında ok ucu, orak dilgisi, boynuz orak ya da sapan tanesi gibi av ve tarım için kullanılan çeşitli buluntular da vardır. Bölgede zooarkeolojik ve arkeobotanik çalışması yapılan bütün yerleşmelerde evcil ve yabani türler tespit edilmiştir. Bu durumda avcılık ve toplayıcılığın yanında hayvancılık ve tarım yerleşimlerin başlangıcından itibaren toplulukların başlıca geçim kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the subsistence and storage activities of the Neolithic communities in West Anatolia. This is a very extensive subject dealing with the ways of food obtainment, preparation, consumption and storage. In order to gain a better understanding of subsistence and storage activities in West Anatolia, all data related to subsistence and storage activities from West Anatolian Neolithic sites have been examined and compared with each other. The Neolithic sites discussed in this thesis are evaluated under three sections according to their geographical locations: Lakes Region and Inner Western Anatolia, Coastal Aegean region and North Aegean region. When examining the settlements in question, a significant amount of data such as storage facilities, stone vessels, pottery, clay finds, bone tools, chipped stone, organic vessels, grinding stones, plants, animals and human remains related to subsistence and storage were analyzed. As a result of this study, various storage elements such as pits, silos, boxes were found in the settlements of the Westren Anatolian Neolithic Period. These storage elements have similar and different characteristics in their regions and settlements. In all settlements, internal and external parts of the buildings have been identified as cooking units such as ovens, hearths, fire pits or fire boxes. Also found were mortars, pestles and grindstone used to grind grain in all settlements. In addition, there are various finds used for hunting and agriculture such as arrow heads, sickle blades, horn sickles or slings. Domestic and wild species have been identified in all settlements where zooarchaeological and archaeobotanical studies were conducted in the region. In this case, as well as hunting and gathering, livestock and agricultural settlements have been the main livelihood of communities from the beginning.