Tonsillektomi yapılan erişkin hastalarda posttonsillektomi kanamada risk faktörleri: Sigara öyküsünün etkisi var mı?
- Tez No: 581605
- Danışmanlar: UZMAN SENEM KURT DİZDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Posttonsillektomi kanama(PTK) tonsillektominin en sık görülen komplikasyonlarından biridir. PTK oranlarının erişkin popülasyonda daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Literatürde PTK için yaş, erkek cinsiyet , peritonsiller abse hikayesi, hipertansiyon gibi birkaç risk faktörü tanımlanmıştır. Bu çalışmada risk faktörlerini yeniden değerlendirmek ve sigara öyküsü ile PTK arasında ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Method: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2015-Aralık 2018 yılları arasında kliniğimizde soğuk diseksiyon tonsillektomi operasyonu uygulanan 16-72 yaş arası 364 erişkin hasta(218 erkek, 146 kadın) çalışmaya dahil edildi. Hasta özellikleri, PTK oranları, sigara öyküsü, hipertansiyon ve peritonsiller abse öyküsü, tonsillit indeksi kayıt edildi. Tonsillit indeksi bir sene içerisinde geçirilen tonsillit atağı sayısı ile rekürren tonsillit öyküsünün yıl olarak süresinin çarpımı ile elde edildi. PTK'sı olan hastalar kanamanın ciddiyetine göre 3 alt gruba ayrıldı. Bulgular: 53 hasta PTK olduğu görüldü(%14,6).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Post tonsillectomy hemorrhage(PTH) is one of the most common complications of tonsillectomy. PTH rates are reported to be higher in adult population. Several risk factors for PTH have been identified such as age , male gender, history of peritonsillar abscess, hypertension. In this study we aimed to reassess the risk factors and reveal the relationship with smoking history and PTH. MATERIAL AND METHOD: In this retrospective study, 364 adult patients(218 male, 146 female) aged between 18-72 who underwent cold dissection tonsillectomy in our clinic between January 2015- December 2018 were included. Patient characteristics, PTH rates, smoking, hypertension and peritonsillar abscess history of patients were recorded. Index of tonsillitis was calculated for each patient which is multiplication of frequency of tonsillitis episodes per year by duration of tonsillitis history(year). Patients with PTH were divided to 3 subgroups according to the severity of the hemorrhage. RESULTS: PTH occurred in 53 patients(%14,6).