Connectivity enforced bayesian superpixels
Bağlanırlığa zorlanmış bayesçi süperpikseller
  1. Tez No: 581606
  2. Yazar: ONUR EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN, DR. KUTALMIŞ GÖKALP İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada küme tabanlı süper piksel (SP) çıkarım metodları detaylı incelenmektedir. Bu metodların genel akışı ortaya konularak, akışın her bir adımı detaylı analiz edilmekte ve iyileştirmeler önerilmektedir. Genel SP çıkarım metod adımlarından olan ilk örgü alternatifleri incelenmektedir. İlk örünün düzeltilmesi gerekliliği çalışılarak diğer yöntemlerden farklı olarak, düzenli örü yapısını bozmayan Kenar Tabanlı Düzeltim önerilmektedir. Etiket güncelleme kısıtları düzenli ilk örüyü koruması bakımından analiz edilmektedir ve bağlanırlığı baştan zorlayan Sadece Bağlı yöntem önerilmektedir. Yineleme sayısı parametresinin farklı görüntü çözünürlükleri ve farklı SP sayıları için ayarlanması gereklliği, yineleme sayısını SP alanına göreli hale getirilerek ortadan kaldırılmaktadır. Uzamsal terimi SP uzamsal kovaryans ile normalize ederek güncel metodları iyileştiren SLIC+ ve LASP+ metodları önerilmektedir. SP dinamik parametreleri ile spektral terimi normalize ederek metodları daha da iyileştiren SLIC++ ve LASP++ maliyet fonksiyonları önerilmektedir. Son olarak piksellere SP etiketi ataması için bir Bayesian sınıflandırıcı önerilmektedir. Yukarıda bahsedilen algoritmanın farklı adımlarında yapılan iyileştirmeler sonucunda bir süper piksel çıkarım metod ailesi önerilmektedir, bu aile SLIC++/R, SLIC++/H, LASP++/R. LASP++/H, BSP/R ve BSP/H metodlarını içermekte ve R kare ilk örü, H ise altıgen ilk örüyü temsil etmektedir. Ölçüm değerlendirmesinde ise literatürde kullanılan 3 metrik; Sınır Çağrışımı, Yetersiz Bölütleme Hatası ve Erişilebilir Bölütleme Doğruluğu metriği yerine geçen Sınır Erişilebilir Bölütleme Doğruluğu metriği önerilmektedir. Literatürdeki ölçüm belirsizliğini gidermek için değerlendirme metodu olarak kompaktlık ve eğri altındaki alan metodları önerilmektedir. Önerilen spektral ve uzamsal terimlerdeki iyileştirmeler, üretilen süper piksellerin doğruluğunu koşum zamanını etkilemeden belirgin şekilde arttırmaktadır. Ek olarak, Bayesian sınıflandırıcı kullanımı daha kısa koşum zamanında daha doğru süper pikseller üretilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte, önerilen etiket atama kriteri üretim aşamasında süper piksellerin bağlanırlığını garanti etmekte ve böylece düzgün örü topolojisini koruyarak onların sinirsel ağlara beslenebilmesini sağlamaktadır. Ölçümlerde yapılan iyileştirmeler ile ölçümleri parametre bağımlılığından kurtararak metod performans değerlendirmesinin kapsamlı şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study a general flow for clustering-based superpixel (SP) extraction methods is presented, while each step is analyzed in detail, and improvements are proposed. Considering general SP extraction method steps, initial grid alternatives are examined. The necessity of initial grid refinement is studied and unlike current approaches, a novel Edge Based Refinement step which does not break regular grid structure is proposed. Label update constraints are also analyzed in terms of preserving regular initial tiling, and Just Connected method enforcing connectivity from the beginning is proposed. The requirement of adjusting one of hyper-parameters, iteration count, for different image resolutions and different number of SPs is eliminated by determining the number of iterations relative to SP area. Considering these proposals,extensions to the state-of-the-art SP methods, SLIC+ and LASP+, are proposed which normalize spatial term with SP spatial covariance. Novel cost-functions SLIC++ and LASP++ are also presented for a further improvement with the normalization of spectral term with SP specific dynamic parameter. Finally, a Bayesian classifier is proposed for pixels during SP label assignment. Based on improvements in various steps mentioned above, a family of superpixel extraction methods including, SLIC++/R, SLIC++/H, LASP++/R. LASP++/H, BSP/R and BSP/H are presented. For the evaluation, a novel Boundary Achievable Segmentation Accuracy metric is proposed that replaces three frequent metrics from the literature. Compactness and area under curve approaches are also proposed as evaluation methods to minimize any performance ambiguity for the literature benchmarks. Both proposed spectral term and spatial term improvements significantly increase accuracy of generated SPs with no execution-time burden. In addition, employing Bayesian classifier leads to generate more accurate SPs in a shorter amount of run-time. Besides, with the proposed label update criteria, connectedness of SPs are ensured during generation process that preserves regular grid topology enabling them to be fed into conventional neural-networks.