Gönen (Balıkesir) halloysit kilinin ayçiçek yağı ağartılmasında kullanılması
The use of Gönen (Balıkesir) halloysite clay for bleaching sunflower oil
  1. Tez No: 581647
  2. Yazar: ŞAFAK KARAURGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, Balıkesir ili Gönen ilçesinde çıkarılmakta olan halloysit kilinin, ayçiçek yağının rengini açmada (ağartılmasında) gösterdiği performansı incelemektir. Genel olarak halloysit kili, döküm, seramik ve porselen sanayiinde kullanılmaktadır. Ayrıca petrol ve yağ endüstrisinde katalizör olarak kullanılmaktadır. Ağartma performansında parametre olarak ağartma süresi, adsorban miktarı, sıcaklık ve karıştırma hızı parametreleri seçilmiştir. Ayrıca halloysit kilinin renk açma performansı ticari ağartma toprağı Tonsil Optimum 210 FF ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen deneysel verilerden faydalanarak adsorpsiyon izotermi, kinetiği ve termodinamiği incelenmiştir. Ağartma sürecinde adsorpsiyonun Freundlich izoterm modeline Langmuir izoterm modelinden daha uygun olduğu belirlenmiştir. Kinetik çalışmalarında, partikül içi difüzyon, yalancı 1. ve 2. mertebeden hız modelleri uygulanmış ve yalancı 2. mertebe kinetik modelinin bu süreç için uygun bir model olduğu belirlenmiştir. Termodinamik incelemeler, adsorpsiyon sürecinin endotermik ve istemli olduğunu göstermektedir. ΔH° < 40 kJ/mol'den az olması, adsorbat ile adsorban arasındaki etkin kuvvetlerin zayıf olduğunu ve adsorpsiyonun fiziksel adsorpsiyon olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the performance of natural state of halloysit clay, which is extracted in Balıkesir, Gönen, on the bleach of sunflower oil was examined. Halloysit clay is mostly used in the casting, ceramic, petroleum, porcelain and oil industry. To measure the bleach performance, the following parameters were taken into account: adsorbent amount, temperature, bleaching time and stirring speed. Besides, the bleaching capacity of halloysit clay was compared with Tonsil Optimum 210 FF (commercial bleaching soil). According to the data obtained in the experiments, adsorption isotherm, kinetics and thermodynamics were examined alongside with bleaching capacity. The conclusion of this examine showed that Freundlich isotherm and pseudo second order kinetics model are convenient for the process of sunflower oil's bleach with halloysit. In addition, this experiment showed that the bleaching process is occurs with endothermic, spontaneous and physical adsorption.