Bayilik sözleşmesi
Dealership agreement
  1. Tez No: 581648
  2. Yazar: ELİF İLKAY NURCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN SERT SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bayilik sözleşmesi kendine özgü yapısı olan, çerçeve niteliğinde sürekli borç ilişkisi doğuran, çift edim değişimini esas alan bir sözleşmedir. Güven ilişkisi üzerine kurulan bayilik sözleşmesinin Türk Hukuku'nda mevzuatta tanımı yapılmamıştır. Bayilik sözleşmesi çerçeve niteliğinde, sürekli öyle bir sözleşmedir ki üretici malların tamamını veya bir kısmını belirli bir bölgede satmak üzere bayiye göndermeyi, buna karşılık olarak bayi de üreticinin dağıtım ağına dâhil olarak sözleşme konusu mal veya hizmeti kendi adına ve hesabına satmak ve bu mal ile hizmetlerin sürümünü arttıracak faaliyetlerde bulunmak yükümlülüğünü üstlenir. Bayilik sözleşmesinde tarafların hakları ve yükümlülük yelpazesi geniştir. Öyle ki sözleşme süresince ve sözleşme sonrasında devam eden yükümlülükleri olması güven ilişkisinin önemini bir kez daha vurgular. Sözleşme süresince devam etmesi gereken güven temelli olan bu ilişkide sözleşme ölüm, iflas, kısıtlılık kararı verilmesi, olağan fesih yolu ve olağanüstü fesih yollarıyla sona erebilir.
Özet (Çeviri)
Dealershipagreement has thecharacteristics of a frameworkagreement, which is such a perpetualcontract, theproduceragreestoshipall of his goodor a portion of themto a dealershiptosell in a district, in returndealeragreestojointhedistrubution network of theproducerandsellthegoodsunder his name and on his accountandtoengage in theactivitieswhichwillincreasethecirculation of thesegoods. Thegapformedbythenon-regulation of thedealershipagreement in anystatue is filledwithdoctrineandjudicialdecisions. Indealershipagreement, theobligationrange of theparties is broad. Infact, duringtheagreementandaftertheagreementcontinuingobligationsemphasizestheimportance of trustrelationship. Inthisrelationshipfounded on thetrustcontinuingduringthecontract, agreement can be terminatedbydeath, bankruptcy, issue of an interdiction, ordinaryterminationprocessorextra-ordinaryterminationprocess.