Türkiye'de televizyon haberciliğinde sosyal medyanın etkileri: Show TV ana haber ve TGRT Haber TV örneği ile Whatsapp haberciliği
Impact of social media in television journalism in Turkey: Whatsapp journalism with Show TV evening news and TGRT News TV example
  1. Tez No: 581656
  2. Yazar: ERHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NİZAR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Haber, günümüz dünyasında günlük ihtiyaçlardan birisi haline gelmiştir. İnsanlar geçmişten günümüze kadar çevrelerinde, şehirlerinde, ülkelerinde ve dünyada neler olduğunu hep merak etmişlerdir. Günümüzde Teknolojideki hızlı gelişim de habere ulaşmayı çok kolay bir hale getirmiştir. Bu çalışmada, haberi hızlı ve doğru bir şekilde kamuoyuna aktarma görevini üstlenen habercilerin, sosyal medya kullanımları ve sosyal medya ile etkileşimleri araştırılmıştır. Birinci bölümde kitle iletişim araçlarının doğuşundan başlayarak, habercilik ve televizyonculuğun geçirdiği evreler anlatılmış, kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde ise sosyal medyanın gelişim süreci ele alınmıştır. Üçüncü bölümde sosyal medyanın televizyon haberciliğine etkileri araştırılmıştır. Özellikle cep telefonu pratikleri üzerinden, Whatsapp iletişimi ile sıradan bir vatandaşın, haberi kaynağından aracısız bir şekilde haber merkezinin kalbine nasıl ulaştırdığı örnekleriyle anlatılmıştır. Türkiye'deki televizyon haberciliğinin sosyal medya ile olan etkileşiminin nasıl boyutlara ulaştığı açıklanmaya çalışılmıştır. Televizyon yöneticilerinin kaygılarını haklı çıkaran yayın kazalarına örnekler de bu çalışmada yer almaktadır. Bu tez, onu okuyanlara, kitle iletişiminden yola çıkarak, habercilik mesleğini, sosyal medyanın gelişimini, televizyon haberciliğinin özelliklerini ve sosyal medyanın televizyon haberciliği üzerine etkilerini anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
News has become one of the daily necessities in today's world. People have always wondered what happened around them from past to present, in their cities, in their countries and in the world. Nowadays, rapid development in technology has made it very easy to reach the news. It was investigated how journalist use social media and the interaction between them in this study. First part of this study, the phase of journalism and television are explained from the mass media tools. In the second part, the development process of social media was discussed. In the third part, the effects of social media on television journalism were investigated. In particular how an ordinary citizen reach the heart of the newsroom throught the Whatsapp was explained. It tried to explain how he reached the heights of interactions with social media of television journalism in Turkey. Examples of broadcast accidents that justify the concerns of television executives are also included in this study. This thesis explains to the people who read it, the mass media, the profession of journalism, the development of social media, the characteristics of television journalism and the effects of social media on television journalism.