Design, construction and performance evaluation of axial flow fans
Eksenel fanların tasarımı, konstrüksiyonu ve performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 581655
  2. Yazar: HAYRETTİN ÖZGÜR KEKLİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın temel amaçları; aksiyal akışlı fan tasarımında kullanılan yöntemleri incelemek, aksiyal bir fan tasarımı üzerinde bu yöntemleri uygulamak, tasarım hatalarını ve tasarım sürecinde harcanan zamanı azaltmak için bir tasarım uygulaması geliştirmek, nümerik ve deneysel yöntemlerle bu uygulamanın güvenirliliğini belirlemektir. Bu tez aksiyal akış fanının tasarımı ile ilgilidir. Tasarım süreci hakkında detaylı bilgi vermektedir. Buna ek olarak, bir dizayn kodu hayata geçirilmiştir. Eksenel fan tasarımı ile ilgili bütün ampirik veriler sayısallaştırılmıştır ve kod içerisinde kullanmak amacıyla bir kanat veritabanı oluşturulmuştur. Tasarım kodunun öngeçerliliğini belirleyebilmek için, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemleri kullanılmıştır. Fanın aerodinamik özellikleri SST 𝑘 − 𝜔 türbülans modeli kullanılarak ANSYS CFX'te incelenmiştir. Ayrıca, tasarım kodu, fan prototipin yapım süreci ile kapsamlandırılmıştır. Fan parçalarının üretiminde kullanılan imalat teknikleri açıklanmıştır. Air Movement and Control Association (AMCA) standartları kullanılarak test düzeneği hazırlanmış ve tasarım kodunun doğruluğunu ortaya çıkarmak amacıyla çeşitli deneyler yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları göstermektedir ki üretilen tasarım kodu eksenel akış fanı tasarımı üzerinde mantıklı önerilerde bulunmuştur; öyle ki, beklenen toplam basınç farkı ve debi değerleri elde edilen verilere oldukça yakın çıkmıştır. Böylece tasarım sürecinde tasarımcıya yardımcı olabilecek bir uygulama geliştirilmiş ve geçerliliği kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purposes of this study are to examine the methods used in axial flow fan design, to perform these methods on the design of an axial fan, to develop a design application in order to reduce the design errors and spent time in the design process, and to determine the reliability of the application with numerical and experimental methods. This study is concerned with the design of axial flow fans. It provides detailed information about the design process — additionally, a design code is implemented. All of the empirical data regarding axial fan design are digitized, and an airfoil database is generated in order to use in the code. In order to determine the pre-validity of the design code, computational fluid dynamics (CFD) methods are used. The aerodynamic characteristics of fans are examined in ANSYS CFX by using SST 𝑘 − 𝜔 turbulence model. Moreover, the design code is enhanced by the construction process of the fan prototype. The manufacturing techniques used in the production of the fan parts are explained. Then, the test setup is prepared by using the Air Movement and Control Association (AMCA) standards, and several experiments are performed to reveal the accuracy of the design code. The results of the study show that the generated design code gives logical suggestions on the axial flow fan design such that the value of the expected total pressure difference and volumetric flow rate are close enough to the obtained ones. Thus, an application that can help the designer in the design process has been developed and validated.