Tarım makineleri sektöründe endüstriyel tasarım disiplini ile yeni ürün geliştirme süreçleri ilişkisi üzerine bir analiz
An analysis on the relationship between industrial design discipline and new product development processes in agricultural machinery sector
- Tez No: 581689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, tarımsal üretim alanının geleceğine dair endişelerin çözümüne katkı sunmak amacıyla, gelecek nesillerde ortaya çıkacağı ön görülen tarıma dayalı sorunların tasarım odaklı çözümü için yapılan girişimler incelenmiştir. Tarım araçları üretimi yapan işletmelerin teknoloji odaklı ürün tasarımları için, yeni ürün geliştirme süreçleri önemlidir. Bu çalışmada da tarım makineleri ve teknolojileri sektöründe üretim yapan işletmelerin yeni ürün geliştirme süreçlerinde endüstriyel tasarım disiplini ile olan ilişkileri incelenmiştir. Araştırmada tarımın ortaya çıkışından tarihsel süreç içerisinde insan araç etkileşimi incelenerek, tarımsal üretim tekniklerinin gelişimi paralellinde öncellikle endüstriyel tasarımın tarihsel süreçte yer aldığı alan tanımlanmıştır. İnsan araç ilişkisi tarım devrimi, sanayi devrimi ve teknoloji devriminin etkisiyle üretim ilişkilerini geliştirerek insan makine ilişkisi bir etkileşim haline dönüşmüştür. Süreçlerin devamında endüstriyel tasarım diğer disiplinlerle beraber tarım alanında ön plana çıkmaya başlamıştır. Uygulamaların sürdürülebilir olması için ürünlerin doğru bir şekilde üretiminin gerçekleştirilmesi mutlak koşuldur. Sürece dahil olan fonksiyonların birbirine entegre edilerek tam bir uyum içerisinde çalışması sağlanmalıdır. Özellikle ve öncelikle yeni ürün geliştirme süreçleri ile endüstriyel tasarım disiplininin ilişkisi bu fonksiyonların doğru kurgulanmasında başlıca etkendir. Bu tez çalışmasında da tarım makineleri üretim sektöründe bu ilişki incelenerek, ilişkinin süreç bileşenleri tarafından doğru olarak tanımlamasının sağlanması ve süreçlerin disiplinlerarası uygulamalara dönük olarak düzenlenmesinin gerekliliği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in order to contribute to the solution of the concerns about the future of agricultural production area, the initiatives for the design oriented solution of the agricultural problems that are predicted to emerge in future generations are examined. New product development (NPD) processes are important for technology-oriented product designs of enterprises producing agricultural tools. In this study, the relationship between the Industrial Design (ID) discipline and the NPD processes of the enterprises that produce agricultural machinery and technologies is examined. In the study, human vehicle interaction in the historical process from the emergence of agriculture is examined and the field in which ID takes place in the historical process is defined in parallel with the development of agricultural production techniques. The human-vehicle relationship has been transformed into an interaction between the human-machine relationship by developing production relations under the influence of the agricultural, industrial and technology revolutions. ID started to come to the forefront in agriculture with other disciplines. The correct production of products is an absolute condition for the sustainability of the applications. The functions involved in the process should be integrated into each other and work in full harmony. In particular, and primarily the relationship between NPD processes and ID discipline is a major factor in the correct construction of these functions. In this thesis, this relationship was examined in the agricultural machinery production sector and it was observed that the process components should be defined correctly and the processes should be arranged for interdisciplinary applications.