Osman Tosun Gen Bankasındaki 97-192 sıra numaralı arpa materyalinde bazı morfolojik ve fizyolojik özelliklerin belirlenmesi
Determination of some morphological and physiological characters in Barley material 97-192 accession numbered in gene bank of Osman Tosun
- Tez No: 5817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HÜSEYİN GEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
in ÖZET Yüksek Lisans Tezi OSMAN TOSUN GEN BANKASINDAKİ 97-192 SIRA NUMARALI ARPA MATERYALİNDE BAZI MORFOLOJİK VE FİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ SABRÎ ÇAKIR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. H. Hüseyin GEÇİT 1988/ Sayfa: 69 Jüri: Doç. Dr. H. Hüseyin GEÇİT Doç,. Dr.. Günal AKBAY Doç, Dr, Yunus SERÎN Araştırmamız Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlalarında yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı, büyük bir çeşit zenginliği göste ren ülkemiz or j ini i arpaların tabii zenginliğinden yarar lanarak arpanın kalite ve kantite değerlerini yükseltmek ve önemli arpa çeşitlerinin başlıca morfolojik ve fizyolo jik özelliklerinin belirlenmesidir. Bunun için ülkemiz or- jinli ve Osman Tosun Gen Bankası stoklarından seçilen 44 iki sıralı, 52 Altı sıralı arpa hattı Ankara koşullarında denemeye alınmıştır. Elde edilen deneme sonuçlarına göre: Ba saklanmaya kadar geçen gün sayısı iki sıralı hat larda 69.6-85.3, altı sıralı hatlarda ise 69.0-81.3 gün arasında değişmiştir. Ortalama bitki boyu iki sıralı hat larda 46.8-70.3 cm, altı sıralı hatlarda ise 61.3-74.9 cm arasında belirlenmiştir. Başak uzunluğu iki sıralı hatlar da 6.3-10.6 cm, altı sıralı hatlarda bu değer 5.3-8.0 cm olarak tesbit edilmiştir. Ana sap başağında ortalama bin tane ağırlığı iki sıralı hatlarda 41.1-59.7 g. altı sıralı hatlarda ise 40.6-50.4 g arasında bir değişim göstermiştir. Başakta tane sayısı olarak iki sıralı hatlarda 15.7-26.4, altı sıralı hatlarda ise 28.5-56.7 arasında bir değer gös termiştir. Başakta tane verimi iki sıralı hatlarda 0.66- 1.53 g, altı sıralı hatlarda ise 1.47-2.75 g arasında tes bit edilmiştir. Birim alan tane verimi iki sıralılarda 159.9-7 00.7 g/m2, altı sıralı hatlarda ise 192.4-578.8 g/m2 olarak tesbit edilmiştir.IV İncelediğimiz Arpa Hatlar ında Ba saklanmaya kadar geçen gün sayısı, bitki boyu, başak boyu,, başakta tane sayısı, başakta biri tane ağırlığı, başakta tane verimi ve birim alan tane verimine ait değerler üzerinden varyans analizi yapılmış ve incelenen karakterler yönünden hatlar arasında istatistiki farklılıklar belirlenmiştir. Bu fark lılık genitör seçiminde ve yapılacak seleksiyonlar için önem ifade etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Arpa hatları, çıkış zamanı, arpada bay rak yaprağı ayası uzunluğu ve bayrak yaprağı ayası genişliği, arpada bayrak yaprağı kın uzunluğu, arpada bitki boyu, arpada başak boyu, arpada bitki başına kardeş sayısı, arpada ana sapta boğum sayısı, arpada üst boğum arası uzunluğu, appada başaklanma -ha sat olum süresi, arpada ha sad olum zamanı, arpada kıl çık tipi, arpada başakta tane sayısı, arpada bin tane ağırlığı, arpada başak ta sıra sayısı, arpada başakta tane ve rimi, arpada birim alan tane verimi.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF SOME MORPHOLOGICAL AND PHYSIOLOGICAL CHARACTERS IN BARLEY MATERIAL. 97-192 ACCESSION NUMBERED IN GENE BANK OP OSMAN TOSUN Sabri Çakar Ankara University Graduate School. of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT 1987, Page: 69 Jury: Assoc. Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇÎT Assoc, Prof. Dr. Günal AKBAY Assoc, Prof, Dr, Yunus SERÎN The research was carried out on the field of the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara. The aim of the research was to determine main morphological and physiological characters and to increase the qualitative and quantitative values of important barley varieties by using indigenous and rich barley collection in our country. Therefore, 44 with two rows and 52 with six rows barley lines were taken to field trial under the conditions of Ankara which they were selected from indigenous origin and Gene Bank stocks of Osman Tosun. According to the obtained results of field trial: Number of the days to heading was varied 69.6-85.3 and 69.0-81.3 in barley lines with two rows and six rows, respectively. Mean of plant height was determined between 4 6.8-70.3 cm in the lines with two rows while it was between 61.3-74.9 cm in the lines with six rows. Length of spike was found between 6.3-10.6 cm in the lines with two rows meantime this value was between 5.3-8.0 cm in the lines with six rows. The thousand seed weight in the spike of main shoot was shown the variation between 41.1-59.7 g in the lines with two rows meanwhile it was 4 0.6-50.4 g in the lines with six rows. The number of the grain in the spike was shown the value of 15.7-26.4VI in the lines with two rows. While it was between 28.5-56.7 in the lines with six rows. The seed yield per spike was found between 0.66-1.53 g in the lines with two rows meantime it was between 1.4 7 "2. 7 5 g in the lines with six rows. The yield per unit area was determined as 159.9- 700.7 g/m2 in the lines with two rows meanwhile it has 192.4-578.8 gr/m2 in the lines with six rows. Analysis of variance in barley material studied was done in regard to number of the days to heading, plant height, spike length/ the number of grain in the spike, the thousand seed weight in the spike, the seed yield per spike, yield per unit area and satistical differences were determined in concern with the characters of the lines studied. This difference is being expressed the significance in regard to selection of genitors and further selection. KEY WORDS: Barley Lines, emerging time in barley, heading time in barley, Length and width of flag leaf in barley, sheath length of flag leaf in barley, plant height in barley, spike length in barley, number of tiller per plant, number of nodes on the main shoot in barley, length of upper internoda in barley, heading-harvest ripening period in barley, harvest ripening time in barley, awn type in barley, number of grain per spike in barley, a thousand seed weight in barley, a thousand seed weight of spike in barley, row. number of spike in barley, seed yield per spike in barley, yield per unit area in barley.