Antalya şartlarında turfanda patates yetiştiriciliğinde dikim zamanı tespiti
The Determination of planting dates for early season potota growing under conditions of Antalya
- Tez No: 5818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
II OZBT Yüksek Lisans Tezi AETALYA 3ARTLARIJJDA TURPAKBA PATATES YETİŞTİRİCİLİ?İMDE DİKİM ZAİİAKI TESPİTİ Kenan TURGUT Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr, Neşet ARSLAK 1988, Sayfa :64 Jüri; '.Doç, Dr. Keşe t Arslan Prof.Dr. Kamil İLİSULU Prof.Dr. İbrahim MM.İŞİ 1- Bu çalışma Antalya şartlarında turfanda pata tes yetiştiriciliğinde uygun dikim_ ^zamanları ve çeşitle rin belirlenmesi amacıyla Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fa kültesi deneme tarlasında yapılmıştır. 2- Denemede Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat ayları nın ilk haftaları olmak üzere 4 dikim zamanı ile Granola, İlona, I.iarfona, Diamant ve Premiere çeşitleri ele alm- raistxr. İlona ve Premiere çeşitleri dondan zarar görerek yeterli bitki sayıları elde edilemediğinden hesaplama dışı bırakılmıştır. 3- Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. &)“' Çıkış Bütün çeşitlerde de dikim zamanı geciktikçe çıkış süreleri kısalmıştır. Kasım ve Aralık dikimlerinde özellik le dorrnansi (uyku devresi) nedeniyle çıkışlar oldukça ge cikmiştir. En kısa sürede çıkış Şubat dikiminde Diamant çeşidinde (26 gün), en geç çıkış ise Kasım dikiminde Gra nola çeşidinde (96 gün) olmuştur,, b) Bitki Boyu Bitki boyu dikimin gecikme siyle artmış ve en yüksek bitki boyunu Şubat dikiminde Diamant çeşidi (41,01 cm), en düşük bitki boyunu ise Kasım dikiminde I.üarfona çeşidi (21,01 cm) gösterini ş tir, c) Ocak Başına Yumru »Sayası Ocak başına yumru sayısı dikinin geçikmesiyle artmış, o:. i y”k.-.-ek ocak başına yumru sryısı l^ûbot dikimindeIll Diamant çeşidinden (10,49 adet) en düşük ise Kasım diki- mindeGranola çeşidinden (5,42 adet) elde edilmiştir. d) Ocak Başına Ana Sap Sayısı Ocak başına en yüksek ana sap sayısı Ocak diki minde Granola çeşidinden (4,12 adet) en düşük ise Kasım dikiminde Harf ona“ çeşidinden (2,03 adet) elde edilmiştir. e) Ocak Başına Yumru Yerimi Ocak ”başına yumru verimi bakımından dikim zaman ları ve çeşitler arasındaki interaksiyon önemsiz bulunmuş tur. Dikim zamanları bakımından ocak başına en yüksek yum ru verimini Şubat dikimi (558,67 g ), en düşük ise Kasın dikimi (339*01 g) vermiştir. Dikim zamanı geciktikçe de Ocak başına yumru verimi artmıştır. Çeşitlerin ocak verimi ise Granola (447,36 g), Llarfona (435,01 g) ve Diamant (361,82 g) şeklinde sıra lanmıştır. Granola ile Llarfona çeşitleri arasındaki fark önemsiz çıkmıştır. f) Ortalama Yumru Ağırlığı Ortalama yumru ağırlığı bakımından dikim zaman ları farklılık göstermemiştir. Çeşitler arasındaki fark lar ise dikim zamanlarına göre değişiklik göstermiştir. En yüksek ortalama yumru ağırlığını Şubat diki minde Llarfona çeşidi (77,46 g), en düşük ise Ocak dikimin de Diamant çeşidi (37,46 g) göstermiştir. g) Dekara Verim Dekara verim bakımından dikim zamanları ve çeşit ler arasındaki interaksiyon önemsiz çıkmıştır. Dikim zamanları bakımından dekara en yüksek verim Şubat dikiminden (2327*81 kg) ve en düşük verim ise Kasım dikiminden (1412,55 kg) elde edilmiştir. Dikim geciktikçe dekara verim de artmıştır. Çeşitlerin verimi ise Granola (1864,01 kg), Marfona (1812,53 kg) ve Diamant (1507,59) şeklinde olmuş tur. h) Yumru Büyüklüğü Sınıfları 30 mm den büyük yumru oranı en yüksek kasım diki mi (£ 93,7), en düşük ise Aralık dikiminden {% 88,9) elde edilmiştir. Çeşitler gözönüne alındığında ise GranoİB % 95,0, Llarfona % 94,4 ve Diamant % 84,1 şeklinde sıra lanmıştır. ı) Erkencilik En erken olum süresi 3ubat dikiminde Llarfona çe şidinden (74 gün), en geç olum süresi ise Kasım ve Aralık dikimlerinde Diamant çeşidinden (119 gün) elde edilmiştir.IV ANAHTAR KELİMELER: Patates çeşitleri (Granola, İlana, Harf ona, Diamant ve Premiere), dilcim zamanları (Kasım, Aralık, Ocak, ve Şubat) çıkış, bitki boyu, ocak başına yumru sayısı, ocak başına yumru verimi, orta lama yumru ağırlığı, dekara verim, yumru büyüklüğü sınıfları, erkencilik ve tur fandacılık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DETERMINATION OF PLANTING DATES FOK EARLÎ SEASON POTATO GROWING UNDER CONDITIONS OP ANTALYA Kenan TURGUT Ankara University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc,' Irof. Dr. leşet ARSLAEf 1988, Page: 64 Jury: Assoc. Prof.Dr. He şet ARSLAN Prof.Dr. Kamil İLİSÜLÜ Prof.Dr. Ibrahim ATâKİŞİ 1- This study has been undertaken to determine the suitable planting and varieties for early season potato growing under Antalya conditions. Experiments, have been conducted in experimental fields of Paculty of Agriculture, Akdeniz University, Antalya. 2- Pour different planting _ dates consisting of first Weeks of November, December, January and February, and varieties such as Granola, ilona, Iviarfona, Diamant and Premiere have been used. 3- Results are summarised in the following a) Emergence More delaying planting dates resulted in shorter emergence periods in. all verieties tested. Emergence rather delayed especially in November and December plantings because of dormancy» The shortest e mengene e period o c cure d in February planting with Diarncnt (26 days) and the longest in lovem-“ ber planting with Granola (96 days'), b) Plant Height More, delay in planting dates resulted in higher plants. The highest plants were obtained in February planting with Diamant (41,04 cm), the lowest plants in November planting wit'-i La.rfona (21,01 cm). c) The Number of Tubers Per Hill i.'.ore delay in planting dates resulted in higher :.bers of tubers rer hill. The highest number of tubers l.'JVI per hill were obtained in February planting with Diamant (10,49), the lowest number in November planting with Granola (”5,42). d) The Number of Kain Stems Per Hill The highest number of main stems per hill was obtained in January planting with Granole (4,12),, the lowest number in November planting with Liar fona (2,08). e) The Yield Per Hill The interaction between planting dates and varieties for yield per hill was insignificant. The highest yield per hill was obtained in February planting (553,67 g) and the lowest in 'November plaiting (339,01 g), More delay in planting time resulted in higher yield per hill. The yields per hill were Granole (447,36 g), Llarfona (435,01 g) and Diamant (361,82 g). The difference between Granola and Llarfona was insignificant. f ) Average Tuber Weight There was no difference between planting dates for average tuber weight. But the average tuber weight differences of varieties varied due to planting dates. The highest average tuber weight was obtained in February planting with Llarfona (77,46 g)« the lovrest in January planting with Diamant (37,46 g). g) The Yield Per Decare. The interaction between planting dates and varieties for yield per decare is insignificant. The highest yield per decare was obtained in February planting (2327,81 kg) and the lowest in November planting (1412,55 kg). More delay in planting date resul ted in higher yield per decare. The yields per decare for different varieties were Granola (1864,01 kg), Iter fona (1812,53 kg) and Diamant (1507,59 kg). h) Tuber Size Classification The highest percentage of tubers larger than 3? mm in diameter was obtained in November planting (93,7 ;"-.) the lowest in December planting (88,9 c/o) The percentages of such tubers for different varieties were Granole (95,0 %), Llarfona (94,4 %) and Diamant (84,1 %) i) Earliness The period required for maturity was shortest in February planting with Llarfona (74 days), the longest were in November and December plantings with Diamant (119 days).VII KEY YifODRS: Potato varieties (Granola, îlona, Marfona, Diamant and Premiere), Planting dates (Novem ber, He çember, January and February), Emergence, plant height, the number of tubers per hill, the number of main stems per hill, the yield per hill, average tuber weight, yield per decar, tuber size classification, earliness.