Hemipleji hastalarında treadmill ile yapılan yürüme egzersizin fonksiyonel motor beceriler ve yürüme parametreleri üzerine etkileri
Effects of treadmill walking exercise on functional motor skills and walking parameters in hemiplegia patients
  1. Tez No: 581766
  2. Yazar: ÇAĞRI ALIPSATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM CANBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamız treadmill'de sabit hız yukarı yönlü kademeli artan eğim ile yere paralel sabit eğim kademeli artan hız arasındaki farkları incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya Aktif tıp merkezi rehabilitasyon kliniğinde inme geçirmiş hastalar ile yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerde 10 metre yürüyüş testi, zamanlı kalk ve yürü testi, berg denge skalası, beck depresyon ölçeği, adım uzunluğu, kadans ve 6 metre yürüme testi değerlendirildi. Çalışmamız da 19 erkek 11 kadın gönüllü katıldı. Katılımcıların 14 sağ hemipleji, 16'sı sol hemipleji hastasıdır. Bunların yaş ortalaması 42,3 ±12,396 yıl'dır. 10 metre yürüme testi; Yukarı yönlü eğim sabit hız grubunda (1) 10,63 saniyeden 9,54 saniyeye düşmüştür, sabit eğim artan hız grubunda(2) 14,32 saniyeden 10,77 saniyeye düşmüştür (p>0,05). 6 dakika yürüme testinde; 1. grupta 534,45 metreden 613,4 metreye, 2. grupta 323,13 metreden 475,13 metre' ye artmıştır (p>0,05). Berg denge skalasında; 1. grup 38,13'ten 41,13'e, 2. grup 35,53'ten 41'e yükselmiştir (p>0,05). Beck depresyon ölçeği değerlendirmesinde; 1. grup 18,4'den 14,46 ya 2. grup 14 den 11'e düşmüştür (p>0,05). Adım uzunluğu; 1. grup 51,2 santimetre'den 54 santimetre'ye, 2. grup 37.8 santimetre'den 44,53 santimetre'ye artmıştır (p0,05). Zamanlı kalk ve yürü testinde, 1. Grup 13,57 saniye'den 13,44 saniye'ye, 2. Grup 15,24 saniye'den 14,62 saniye'ye düşmüştür (p>0,05). Gruplar kendi içlerinde anlamlı iyileştirmeler göstermiştir. 2 grup birbiri ile karşılaştırıldığında sadece adım uzunluğunda sabit hız kademeli artan eğim grubunda anlamlı iyileşme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to examine the differences between the constant speed upward gradually increasing slope and the constant slope parallel to the ground gradually increasing speed. The study was conducted with patients who had suffered a stroke at the active Medical Center Rehabilitation Clinic. The 10 metre walk test, timed get up and walk test, berg balance scale, beck Depression Scale, step length, cadence and 6 metre walk test were evaluated in the subjects included in the study. The study also involved 19 male and 11 female volunteers. 14 of the participants had right hemiplegia and 16 had left hemiplegia. The average age of these is 42.3 ±12,396 years. 10 metre walk test; The upward slope decreased from 10.63 seconds to 9.54 seconds in the constant speed Group (1), and the constant slope decreased from 14.32 seconds to 10.77 seconds in the increasing speed Group(2) (p>0.05). 6 minute walk test; 1. 2 in the group, from 534.45 meters to 613.4 meters. the group increased from 323.13 meters to 475,13 meters (p>0.05). Berg on balance scale; 1. group 38.13 to 41.13, 2. the group increased from 35.53 to 41 (p>0.05). Beck on depression scale assessment; 1. group 18.4 to 14.46 to 2. the group decreased from 14 to 11 (p>0.05). Step length; 1. group 51.2 centimetres to 54 centimetres, 2. the group increased from 37.8 centimetres to 44.53 centimetres (p0.05). In the timed get-up-and-walk test, 1. Group 13.57 seconds to 13.44 seconds, 2. The group decreased from 15.24 seconds to 14.62 seconds (p>0.05). Groups have shown meaningful improvements within themselves. 2 groups were compared with each other, and significant improvement was observed in the incline group with a gradual increase of constant speed only in step length