Ahlat Müzesi'ndeki etnografik madeni eserlerden örnekler
Examples of ethnographic mine arts in Ahlat Museum
  1. Tez No: 581774
  2. Yazar: NASIR GÖGTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Sanat Tarihi, Archeology, Museology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Anadolu'da maden sanatına ait örnekler yapılan arkeolojik kazılar sonucu tarih öncesi çağlara kadar uzandığı tespit edilmiştir. İlk olarak bakırdan madeni eserler üreten insanoğlu, gelişimine bağlı olarak işlenmesi daha zor madenler ile birlikte, bronz gibi dayanıklılığı arttırılmış alaşım metalleri işlemeyi de öğrenmiştir. Madanler işlenirken dövme, döküm, torna, balmumu gibi yapım teknikleri kullanılmıştır. Süslemede, kesme, kazıma, çalma, kakma, savatlama gibi teknikleri kullanılarak yüzey haraketlendirilmiştir. Madeni eserlere ait örnekler, günümüzde Anadolu'da birçok müze ve koleksiyonlarda sergilenmektedir. Araştırma tezinin konusu olan Ahlat Müzesi'de bu müzelerden biridir. 1971 yılında hizmete giren müzede Tunç çağı, Demir Çağı, Roma, Helenistik, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait eserler sergilenmektedir. Müzede arkeolojik eser olarak kayda geçirilmiş 2608 adet, etnografik eser olarak ise 181 adet eser sergilenmektedir. Ahlat Müzesi'ndeki Etnografik Madeni Eserlerden Örnekler olarak belirlenen tez kapsamında müze müdürlüğü tarafından izin verilen teşhir alanındaki ve müze deposunda yer alan etnografik eserler incenlenmiştir. Bu eserler müzeye, arkeolojik kazı, satın alma, müsadere gibi yollarla getirilmiş olup ağırlıklı olarak 18- 19. yy' lara tarihlendirilmiştir. Tezin öcelikli amacı, genel hatları ile söz konusu bu eserlerin kullanım alanları, yapıldığı malzeme, yapım ve süsleme tekniklerinin açıklanması, dönemin bezeme ve uslup anlayışları hakkında değerlendirme yapılarak eserlerin tarihlendirmesine ve sahip olabilecekleri anlamların belirlenmesine yönelik bir sonuca ulaşmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of archaeological excavations conducted in Anatolia that was hosted many civilizations it was found that samples belong to mining art in Anatolia dating back to the prehistoric times. Human beings produced copper works first and after depending their development , they have learned to process mines that more difficult to be processed and also they have learned to process alloy mines like bronze that has increased durability. Construction practice like forging, casting, lathe and wax have been used for processing mines. At the ornamantation stage, the surface was decorated by using ornamentation techniques such as Cutting, Engraving, Playing, Inlay, Niolle. The examples of these mining arts are exhibited in many museums and exhibitions that located in Anatolia. Ahlat Museum, which is the subject of the research thesis, is one of these museums. Ahlat museum came into use in 1971 and at that museum artifacts that belong to the Bronze Age, Iron Age, Roman, Hellenistic, Seljuk and Ottoman Period are exhibited. Ahlat museum has 2068 recorded archaeological artifacts and 181 recorded ethnographic works. Title of research thesis is ''Examples of Ethnographic Mine Arts In Ahlat Museum and mine arts in that museum has been analyzed within the framework of museum directorete permission and this permission contains ethnographic works that at exhibition area and museum warehouse. These mine arts were brought to museum by archaeological excavation, purchasing and confiscation and these mine arts was dated to 18th and 19thcentury. The first aim of this research thesis is to give general information about usage area, construction material and technique of mine arts that subjected to thesis. By this way it is possible to evaluate about ornament and art style of mentioned period.