Lineer olmayan diferensiyel denklemlerin yerel ve yörel teorisi
  1. Tez No: 58185
  2. Yazar: M.UĞUR GÜRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz LİNEER OLMAYAN DÎFERENSÎYEL DENKLEMLERİN YEREL VE YÖREL TEORİSİ M.U?URGÜRAY Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilimdah Danışman: Prof. Dr. Haydar AKÇA Ocak 1997, 80 sayfe Bu çalışmada lineer ve lineer olmayan diferensiyel denklemlerin yerel ve yörel teorisi ile ilgili bazı problemler ile ilgilenilmiştir. Öncelikle diferensiyel denklemlerin kantitatif teorisi üzerinde durulmuştur. Bu kısımda her türlü yapı için örnekler ve bazı temel teoremler verilmiştir. İkinci olarak Kararlılık Teorisi üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın bu kısmında bazı temel tanım ve teoremleri verdikten sonra lineer gecikme argümanlı diferensiyel denklemlerin sayısal çözümleri için ikinci mertebeden uygunlukta fark yapılarının asimptotik kararlılığı için bazı teoremler ispatlanmıştır. Ayrıca bunlara ek olarak yan lineer diferensiyel denklemler için yerel kararlılık teoremleri ispatlanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Çekici, Kantitatif teori, Kararlılık Teorisi, Asimptotik Kararlılık, Yerel ve Yörel Teori, Fark Yapılan, Gecikme Argümanlı Diferensiyel Denklemler. JÜRİ: Prof Dr. Haydar AKÇA ( Danışman ) Prof. Dr. Allaberen ASHYRALYEV Prof. Dr. Halil İ. KARAKAŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOCAL AND GLOBAL THEORY OF NONLINEAR DIFFERENTIAL EQUATIONS M.U?URGÜRAY M. S. in Mathematics Advisor: Prof. Dr. Haydar AKÇA January 1997, 80 pages '> In this work we consider some problems for local and global theory of nonlinear and linear differential equations. Firstly, we consider quantitative theory of differential equations. In this part of our work we give basic theory and lots of examples to explain every case of phenomena. Secondly, stability theory is considered. In this part of our work, after giving some basic theorems for the stability of solutions, we established asymptotic stability for second order accuracy difference scheme for numerical solutions of linear delay differential equations. And in addition to that, we proved local stability theorem for semilinear differential equations. KEYWORDS: Attractor, Quantitative Theory, Stability Theory, Asymptotic Stability, Local and Global Stability, Difference scheme, Delay Differential Equations. COMMITTEE: Prof. Dr. Haydar AKÇA ( Advisor ) Prof. Dr. Allaberen ASHYRALYEV Prof. Dr. Halü İ. KARAKAŞ