Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua) çekirdeği polimerinin karakterizasyonu ve yenilebilir film özeklliklerinin incelenmesi
- Tez No: 58184
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada; keçiboynuzu çekirdeği polimerini karakterize etmek için polimerin elementel analizi yapılmış, viskozimetrik yöntemle molekül ağırlığı tayin edilmiş ve polimer hidroliz edilerek hidroliz ürünü şekerler tespit edilmiştir. Ayrıca polimerin termal analizleri (TG, DTG, DSC) yapılarak ısı karşısında davranışı incelenmiş ve kütle spektrometresi ile bozunma ürünleri saptanmıştır. Daha sonra polimerden yapılan ve PEG 200 içeren yenilebilir filmlerin farklı bağıl nem ortamlarında su buharı geçirgenlik hızları ve nem içerikleri tespit edilmiştir. Plastikleştirici içeren yenilebilir filmlerin bariyer, (su buharı, oksijen geçirgenlikleri) mekanik ve ışık geçirgenliği özelliklerine plastikleştirici miktarı ve molekül ağırlığının etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, polimerin polisakkarit yapısında olduğu ve 300 C'ye kadar bozunmadığı bulunmuştur. Keçiboynuzu çekirdeği polimerinin film özellikleri üzerinde yapılan çalışmalarda ortamın bağıl nemi arttıkça filmlerin su buharı geçirgenlik hızı ve nem sorpsiyon miktarlarının arttığı tespit edilmiştir. PEG 200 içeren polimer filmlerin, daha yüksek molekül ağırlıklı polietilen glikol içeren filmlere göre bariyer ve mekanik özelliklerinin daha iyi olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Keçiboynuzu, yenilebilir film, gerilme direnci, uzama
Özet (Çeviri)
In this study locust bean gum was characterized by elementel analysis, molecular weight determination with viscosimetric method and determination of its products upon hydrolysis. Additionally polymer's behavior against heat was investigated by thermal analysis (TG, DTC, DSC) and its decomposition products are determined using mass spectrometry. Later, rates of water vapor permeability and moisture content of edible films made from polymer were examined at different relative humidity conditions. The effect of the amount of plasticizers and its molecular weight to barrier (water vapor, oxygen permeability's), mechanic and light transmittance properties of these edible films were investigated. It was found that the polymer is in the structure of polysaccharide and does not decompose up to 300 C. It was also found water vapor permeability and moisture content of films increase with increasing the relative humidity. It was determined that the barrier and mechanic properties of films with PEG 200 are better than those with having PEG higher molecular weights. KEY WORDS: Locust Bean, edible film, tensile strength, elongation