Yatarak tedavi gören hematoloji-onkoloji hastalarında klorheksidin ile yapılan silme banyosunun MRSA ve VRE kolonizasyonuna etkisi
The effect of chlorhexidine bathing on MRSA and VRE colonization in inpatients of hematology-oncology patients
  1. Tez No: 581901
  2. Yazar: GÜL HATİCE TARAKÇIOĞLU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ, PROF. DR. SERHAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çapraz tasarımlı, deneysel çalışmanın amacı, yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi gören hematoloji-onkoloji hastalarında klorheksidin glukonat ile yapılan banyonun metisilin dirençli Staphylococcus aureus ve/veya vankomisin dirençli Enterococcus kolonizasyonuna etkisini değerlendirmektir. Araştırmanın gerçekleştirilmesi için; Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan, hastane Başhekimliği, Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü ve Yoğun Bakım Bilim Dalı'ndan ve hasta/hasta yakınlarından gerekli izinler alınmıştır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde, Eylül 2018-Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi kollara randomize olarak ayrılmış; birinci kol için 31 hasta, ikinci kol içinse 30 hastadan oluşmuştur. Birinci koldaki hastalara banyo; ilk üç gün su+sabun ile sonrasında da üç gün %2'lik klorheksidin glukonatlı solüsyon ile uygulanmıştır. İkinci koldaki hastalara ise müdahaleler ters sırada uygulanmıştır. Banyo müdahaleleri arasında her iki kolda da bir arınma günü vardır. Kollarda; banyo öncesi ve sonrasında (4-6. saat) burun, kasık ve rektal sürüntü örnekleri alınmıştır. Her iki koldaki hastaların demografik özellikleri ve sahip oldukları risk faktörleri benzerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this cross-over design experimental study was to evaluate the effects of chlorhexidine gluconate bathing on methicillin-resistant Staphylococcus aureus and / or vancomycin-resistant Enterococcus colonization in the hematology-oncology inpatients in ICU. To be realized the research, the necessary permissions were taken from Hacettepe University Clinical Researches Ethics Boards, T.C. Ministry of Health, Turkey Pharmaceuticals and Medical Devices Agency, hospital Head Chief, Nursing Services Directorate and Division of Intensive Care, and patients/patients relatives. This study was conducted in Hacettepe University Oncology Hospital Intensive Care Unit between September 2018-July 2019. The study sample was randomized in two arms; 31 patients for the first arm and 30 patients for the second arm. The patients in the first arm were applied bathing with water + soap for the first three days and then with 2% chlorhexidine gluconate solution for three days. The interventions were administered to the patients in the second arm in reverse order. There was a washout day given in both arms between bath interventions. Nasal, groin and rectal swap samples were taken before and after bathing (4-6 hours) in arms. Demographic characteristics and risk factors of patients in both arms were similar.