Beyaz Yeni Zelanda tavşanlarında canlı ağırlıklara ait genotip çevre interaksiyon tahminleri
  1. Tez No: 58192
  2. Yazar: SELÇUK TURABİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TIĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZ BEYAZ YENÎ ZELANDA TAVŞANLARINDA CANLI A?IRLIKLARA AİT GENOTIP.*? ÇEVRE ÎNTERAKSÎYON TAHMİNLERİ Selçuk TURABIK Yüksek Lisans Tezi. Zootekni Anabilim Dalı Şubat 1997, 43 Sayfa Bu çalışmada Beyaz Yeni Zelanda Tavşanlarının sütten kesimden 90. gün yasa kadar olan dönemlerinde, canlı ağırlıklarına ait Genotip * Çevre i nteraks iyonunun tahmini amaçlanmıştır. Canlı ağırlığa ait genetik parametreler için Interaks iyon lar, iç-içe gruplar analizi yöntemiyle tahmin edilmiştir. Genotip * Çevre, Çevre * Cinsiyet, Genotip * Cinsiyet ve Genotip * Çevre * Cinsiyet interaksiyonları 60., 75. ve 90. günler için belirlenmiştir. Sonuçlar, her dönemde interaksiyonların önemli olmadığını ortaya koymuştur. ANAHTAR KELİMELER: Beyaz Yeni Zelanda Tavşanı, Genotip * Çevre i nteraks iyonu. Canlı ağırlık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTIMATES OF THE GENOTYPE * ENVIRONMENT INTERACTIONS FOR LIVE WEIGHTS IN NEW ZEALAND WHITE RABBITS Selçuk TURA3IK M. Sc. Thesis. Department of Animal Science February 1997, 43 Pages In this study, the weights of New Zealand White Rabbits were measured in order to estimate the Genotype * Environment interactions of live weight from weaning to the 90th* day of age. Genotype * Environment interactions were calculated depending on the. nested animal model. In this design each sire is mated with several dams and each mating produces several progeny. Genotype * Environment, Environment * Sex, Genotype * Sex and Genotype * Environment * Sex interactions for 60'fcTl, 75tri and go*1* day were estimated individually. The results showed that the Genotype * Environment interactions in New Zealand White Rabbits were non-significant for the live weights mentioned above. KEY WORDS: New Zealand White Rabbit, Genotype * Environment Interactions, Live Weight. 11