Asar Orman İşletme Şefliğinde arazi metriklerindeki zamansal değişimlerin incelenmesi
Investigation of the temporal changes in landscape metrics in Asar Forest Planning Unit
- Tez No: 582017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Orman alanlarının geniş ve idare sürelerinin uzun olması planlama çalışmalarının dikkatli yapılmasını gerektirmektedir. Geçmişten günümüze gelişen teknoloji planlama bakış açısını değiştirmiş ve yeni metotları ortaya çıkarmıştır. Bunlardan en önemli gelişme Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kavramının gelişimi ve ormancılık çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılabilmesidir. Ormanlarda uzun ya da kısa farklı iki dönem arasındaki geçen zamanda orman alanlarındaki değişimin tespiti planlamalar için önemlidir. Zamansal karşılaştırmalarda en sağlıklı sonuçlar aynı yerin aynı yöntemlerle belirlenen, iki zaman dilimindeki durumunun değerlendirilmesi şeklinde alınmaktadır. Ekosistemlerdeki meydana gelen değişimlerin (delinme, parçalanma, bozulma, küçülme, aşınma) belirlenmesi; gelecekte oluşacak sorunların çözümüne yönelik önlemlerin alınması ve canlı yaşamı ve yaşam alanlarındaki ilişkilerin korunması açısından önem taşımaktadır. Doğal alanların farklı yapılarda olması ve habitat parçalanması mekansal ölçülebilir özellikler ve süreçlerdir. Alansal metrikler (Landscape metrix), bu süreçlerin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Metrikler, mekansal yapıyı belirli bir zamanda tanımlarlar. Doğal alanlar üzerinde hesaplanan metriklerin zamansal olarak değişiminin ortaya konulması sürdürülebilir doğal alan yönetimi için doğru çıkarımlar yapılmasını sağlayacaktır. Ancak bu tip çalışmalar ülkemizde sınırlıdır. Bu çalışmada Bolu Orman Bölge Müdürlüğü Düzce Orman İşletme Müdürlüğü Asar Orman İşletme Şefliği yönetim alanındaki arazi kullanımlarının 1968, 1987 ve 2010 yılları arasındaki peyzaj metriklerinin değişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Planning activities should be done with care because of the wide forest areas and long rotation times. It which the technology has developed from the past and has revealed new methods has changed the point of view of planning. The most important development is the concept of Geographical Information Systems (GIS) and its effective use in forestry studies. The determination of the change in forest areas between two long or short periods in the forests is important for planning. The healthiest results in temporal comparisons are taken as the evaluation of the situation in two time periods, which are determined by the same methods for the same area. Determination of the changes in the ecosystems (drilling, breakage, deterioration, shrinkage, wear); taking precautions to resolve future problems and preserving the relationships between living things and living spaces. The fact that natural areas are different structures and habitat fragmentation are spatial measurable properties and processes. Landscape metrics provide a better understanding of these processes. Metrics define spatial construction at a specific time. The introduction of the temporal variation of the metrics calculated on the natural areas will provide the correct conclusions for sustainable natural areas management. However, such studies are limited in our country. In this study, the change of landscape metrics between 1968, 1987 and 2010 was tried to be explained in Asar Forest Planning Unit