Asar Orman işletme Şefliği(Antalya) kızılçam meşçereleri için gövde çapı denklemlerinin geliştirilmesi
Developing compatible stem taper equations for pinus brutia stands in Asar Forest District enterprise
- Tez No: 625881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAMMER ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Hasılatı ve Biyometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Antalya Orman İşletme Müdürlüğü, Asar İşletme Şefliği sınırları içinde yayılış gösteren Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ağaç türü için Max and Burkhart (1976), Kozak (1988)'ın denkleminden elde edilen 3 farklı denklem ve Jiang et al. (2005) denklemleri kullanılarak uyumlu gövde çapı denklemlerinin başarı durumları karşılaştırılmıştır. Başarı ölçütlerine göre yapılan karşılaştırmada, Jiang et al. (2005) denklemi %95.95'lik model açıklayıcılığı ile ağaçların gövde çapı gelişimlerini modellemede daha başarılı olmuştur. Jiang et al.
Özet (Çeviri)
In this study, Red Pine [Pinus brutia Ten. subsp. brutia] tree species Max and Burkhart (1976) , Kozak (1988) and Jiang et al. (2005) by using the equations of body diameter equations were developed and success of these equations were compared. In the comparison with various statistical success criteria, Jiang et al. (2005) equation 95.95% of the model with the explanatory model of tree trunk diameter development No. 2 Jiang et al.