Synthesis and investigation of ferrogels
Ferrojellerin sentezlenmesi ve araştırılması
- Tez No: 582029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda, hidrojeller su tutma kapasitesi, esneklik ve biyo-uyumluluk gibi gelişmiş özelliklerinden dolayı büyük öneme sahiptirler. Hidrojeller, doğal veya sentetik polimerlerden oluşturulan üç boyutlu polimerik ağ yapıları olarak tanımlanabilirler. Hidrojeller, manyetik nano-partiküller ile kombinlendiğinde ferrojellere dönüşürler. Bu yüzden, ferrojellerin manyetik alan altında tepki verirler. Yapılan bu çalışmadaki, asıl amaç ferrojellerin sentezlenmesi ve yara örtücü uygulamalar için mekanik ve su tutma özelliklerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada ferrojel üretiminde, polimer ve manyetik nano-partikül seçimi önemli noktalardandı. Bu yüzden, eşsiz özelliklerinden dolayı kitosan, hyalüronik asit ve dekstran polimer olarak seçildi. Bu araştırmada kitosan hidrojelleri, ve farklı konsantrasyonda kitosan/hiyaluronik asit ve kitosan/dekstran hidrojelleri üretildi. Bunu takiben bu hidrojeller manyetik nano-partikülleri ile birleştirildi. Kimyasal reaksiyona girmemesinden ve yaygın olarak kullanılan bir biyomalzeme olmasından dolayı manyetit (Fe3O4) manyetik faz olarak kullanıldı. Ferrojellerin ortak çöktürme ve doğrudan karıştırma yöntemleri ile üretildi. Mekanik davranışlarını araştırmak için reolojik deneyler, su tutma kapasitesini tanımlamak için şişme deneyler, termogravimetrik analizi, XRD analizi, SEM analizi ve manyetizasyonu hakkında bilgi almak için titreşimli manyetometre analizi ile tüm ferrojeller karakterize edildi. Sonuç olarak, üretilen tüm üretilen tüm ferrojeller jel özelliği taşımakta ve tatmin edici su tutma kapasitesinden dolayısıyla yara örtücü uygulamalar için yüksek potansiyele sahiptirler. Birlikte çökme metodu ile üretilen kitosan- dekstran ferrojeller asidik ortamlarda sus tutma kapasitesi daha yüksekken, kitosan ferrojeller nötr ortamlarda daha yüksek sus tutma kapasitesine sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In recent years, hydrogels have great importance because of their advanced properties such as the capacity of holding water, flexibility and biocompatibility. The hydrogels can be described as three- dimensional polymeric network structures which are formed from natural and/ or synthetic polymers. Due to combination of magnetic nanoparticles, hydrogels can be transform into ferrogels. Therefore, the ferrogels are responsive under applied magnetic field. In this particular work, the main aim was to synthesize the ferrogels and to investigate the mechanical and swelling properties of these materials for wound dressing applications. In this study, the selection of polymers and magnetic nanoparticles were crucial points during the production of ferrogels. Due to their unique properties chitosan, hyaluronic acid, and dextran were chosen as the polymer. In this research chitosan hydrogels, chitosan- hyaluronic acid hybrid hydrogels and chitosan- dextran hybrid hydrogels with different compositions were produced. Then, all hydrogels were combined with magnetic nanoparticles. Because of its inert behaviour and being widely used as a biomaterial, magnetite (Fe3O4) nanoparticles were used as the magnetic phase. The ferrogels were produced using coprecipitation and blending techniques. All produced ferrogels were characterized by different methods which were rheological experiments to investigate mechanical behaviour, swelling experiments to define water holding capacity, thermogravimetric analysis, XRD analysis, SEM analysis and vibrating sample magnetometer to get information about magnetization of produced magnetite. As a result, produced ferrogels had a great potential to be used in wound dressing applications because of satisfied swelling degrees. The swelling percentage of plain chitosan ferrogels, which were produced via coprecipitation method, was higher in neutral medium, while the swelling percentage of chitosan- dextran ferrogel was higher in acidic medium.