Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularında antrenmanın oksidatif stres üzerine etkisi
Effect of training on oxidative stress in wheelchair basketball players
- Tez No: 582030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Basketbol antrenmanları genel fiziksel aktiviteleri ve psikolojik öğeleri mükemmel basketbol performansı ile bütünleştirmeyi kapsar. Yapılan antrenmanın tipine, şiddetine ve süresine bağlı olarak, oksidatif stres parametrelerinde de değişiklikler olabilmektedir. Çalışmamızda; tekerlekli basketbol oyuncularında antrenmanın oksidatif stres üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgularda; 12 haftalık antrenman programının katılımcı grubunun fiziksel ve oksidatif stres parametreleri üzerindeki etkileri ilk ve son değerleri ile karşılaştırılarak incelendi. Çalışmaya; Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol 1. Lig takımında oynayan 9 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. 12 haftalık antrenmanın öncesi ve sonrasında; sporcuların bazı fiziksel özellikleri (yaş, vücut ağırlığı, boy, beden kitle indeksi (BKI), antrenman yaşı) belirlenerek bazı fiziksel (el-pençe kuvveti (sağ-sol), dinlenik nabız) ve oksidatif stres parametreleri üzerinde Malondialdehit (MDA), A vitamini ve E vitamini değerleri arasında antrenman öncesi ve sonrası anlamlı farklılık olup olmadığı araştırıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinin yapılmasında SPSS 22.0 paket programı uygulandı. Antrenman öncesi ve sonrası parametreler arasındaki farklılıkların tespitinde ise bağımlı gruplar için paired samples“t”testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Basketball training involves integrating general physical activities and psychological elements into excellent basketball performance. Depending on the type, severity and duration of the training, oxidative stress parameters may also change. In our study; The aim of this study was to investigate the effect of training on oxidative stress in wheeled basketball players. In the findings obtained from our study; The effects of the 12-week training program on the physical and oxidative stress parameters of the participants were compared with the first and last values. To work; Turkey Wheelchair Basketball 1 League teams playing in 9 male athletes participated voluntarily. Before and after 12 weeks of training; Malondialdehyde (MDA), some physical characteristics (hand-paw strength (right-left), resting pulse) and oxidative stress parameters were determined by determining some physical characteristics (age, body weight, height, body mass index (BMI), training age) of athletes. It was investigated whether there was a significant difference between vitamin E and vitamin E values before and after training. SPSS 22.0 software was used for statistical analysis of the data. Paired samples“t”test was used for the dependent groups to determine the differences between pre- and post-training parameters. There was an increase in right hand-claw strength and left hand-claw strength (p 0.05). As a result; Improvements were observed in some of the health-related physical fitness parameters of the 12-week regular basketball basketball players. We concluded that the presence of endogenous antioxidants in ROS and lipid peroxide, which may increase after exercise, can be minimized naturally and may be completely prevented by a diet rich in antioxidants. Key Words : Training, Basketball, Malondialdehyde, Vitamin A, Vitamin E …