Bazı meyve ve sebzelere uygun kombine tip boylama makinelerinin yapısal karakteristikleri
Constructional characteristics of the combined type sorting machines suitable for some kinds of fruits and vegetables
- Tez No: 5821
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR YAVUZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
11 Ö Zl T Doktora Tezi BAZI MEYVE VE SEBZELERE UYGUN KOMBİNE TİP BOYLAMA MAEÎHELMÎirtlî YAPISAL KARAKTERİSTİKLERİ Ramazan ÖZTÜRK Ankara Üniversitesi Pea Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Balı Danışman : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1988, Sayfa : 99 «türi : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAH Doç. Dr. Aziz ÖZMERZİ Doç. Dr. Tahsin KUT Bu çalışmada, çok amaçlı-kombine boylama makinele rinin yapısal ve işlevsel karakteristikleri belirlenmiş tir. Bu amaçla; bantlı -pervaz lı ve elekli boylama makine leri ile ağırlığa göre sınıflandırma yapan makineler üze rinde araştırmalar yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda; boylayıcı bant eğimi, kasnak devir sayısı; elek eğimi, strok, krank mili devir sayısı vb faktörlerin boylama ye teneğine, iş kapasitesine ve özgül enerji tüketimine et kileri ortaya konulmuştur. Ayrıca, faktörlerin ortaklaşa etkileri de belirlenmiştir. Boylama yeteneğine ilişkin en yüksek değerler, bantlı-pervazlı makinede, düşük devir sayısında ve yüksek bant eğiminde elde edilmiştir. Buna karşın, elekli boylama makinesinde, bu sonuca, küçük strokda, düşük elek eğiminde ve düşük krank mili devir sayısında ulaşılmıştır. Bu koşullarda, boyuta göre sınıf landırma yapan makinelerin iyilik dereceleri, genel ola rak yeterli olmuştur. Boylayıcılarm ağırlığa göre sınıf landırma yapan sistemlerle kombine edilmeleri, yalnızca yüksek devir sayıları için önerilmiştir. Sistemlerin yapısal ve işlevsel karakteristikleri nin, koşullara ve materyalin biyolojik özelliklerine bağlı olarak optimize edilmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Standart boyutlar, biyolojik özellikler, sınıflandırma sistemleri, boylama maki neleri, ayırma yeteneği, iş kapasitesi, özgül enerji, yapısal karakteristikler.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis CONSTRUCTIONAL CHARACTERISTICS OP THE COMBINED TYPE SORTING MACHINES SUITABLE FOR SOME KINDS OP FRUITS AND VEGETABLES Ramazan ÖZTÜRK Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN 1988, Page : 99 Jury : Prof. Dr. Güngör YAVUZCAN Assoc. Prof.Dr.Aziz ÖZ1ERZÎ Assoc. Prof. Dr. Tahsin KUT In this study, the constructional and functional characteristics of the mult i purpose combined sorting machines have been determined. For this purpose, tests have been carried out on belting - cornice and sieved sorting machines with the machines operated with weight sorting. In the result of the studies, it has been revealed that the factors such as inclination of sorting band, drum revolution speed, sieve inclination, stroke, revolution speed of crank shaft etc. to the effect of the performance- of sizing, working capacity and specific energy consumption. Furthermore, the common effects of the factors has been determined. The highest values related to the sorting performance have been obtained on the bel ting-cornice machine, at the low revolution speed and at the high band inclination. In spite of this in the sieved sorting machine, this result has been reached by using small stroke, low sieve inclination and low crank shaft revolution speed. In this conditions, accuracy of grading of the weight sorting machines have been generally suf ficient. Combination of sorting machines with the weight sorting systems has been recommended only for the higher revolution speeds. The structural and functional characteristics of the systems should be optimized depending on the conditions and the biological properties of the material. KEY WORDS: Standard sizes, biological properties, the sor ting and grading systems, sorting machines, per formance of sizing, capacity of working, specific energy, constructive properties.