Diskli gübre dağıtma makinalarında değişik kanat profillerinin gübre dağılımına etkileri
The Effects of different types of blade profiles in disk type fertilizer distributors, on the distribution pattern of fertilizer
- Tez No: 5822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA AYLIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi DİSKLİ GÜBRE DA?ITMA MAKİNALARINDA DE?İŞİK KANAT PROFİLLERİNİN GÜBRE DA?ILIMINA ETKİLERİ ö. Faruk TAŞER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Musa AYIK 1988, Sayfa: 108 Jüri: Doç. Dr. M. AYIK Prof. Dr. M.A.EROL Doç.Dr.A.ÖZMERZİ Bu araştırmada, Ülkemizde diskli gübre dağıtma makinalarmda kullanılan beş farklı kanat profili ile, özel olarak araştırma amacıy la imal edilen üç farklı kanat profilinin gübre dağıtım düzgünlükleri incelenmiştir. Kanat profillerinin ilk aşamada gübre partiküllerini yönlendirebilme yetenekleri saptanmıştır. Gübreleri yönlendirebilme yetenekleri yeterli görülen altı kanat profili, daha sonra enine güb re dağılım desenlerinin saptanması amacıyla denemelere alınmışlardır. Diskli gübre dağıtma makinalarmın gübre dağıtım özellikleri en iyi e- nine gübre dağılım desenlerinden anlaşılmaktadır. Denemeler kapalı bir alanda, altı farklı kanat profili, üç farklı gübre çeşidi ve üç deği şik kanat konum açısında, iki farklı gübre besleme ağzı açıklığında üç tekerrür lü olarak yürütülmüştür. Denemelerde 250x1000x150 mm ölçülerin de 62 adet toplama kutusu kullanılmıştır. Traktör tekerleklerinin geç tiği boşluklara düşen gübre miktarı doğrusal orantı yöntemi ile saptan mıştır. Denemelerde traktör ilerleme hızı 5,11 km/h olarak sabit alın mış ve traktör kuyruk mili 540 devir/dakika ile çalıştırılmıştır. Ku tuların üzerinden her üç geçişten sonra kutularda toplanan gübreler 0,01 gr hassasiyette tartılmıştır. Kutu değerlerinden yararlanılarak ileri-geri ve dönerek uygulama yöntemleriyle çalışmada, dağılım desen lerinin her bir kutu katlanması sonucu değişen iş genişlikleriyim, desen düzgünlük değerlerini veren tablolar bilgisayardan alınmıştır. Ayni kutu değerlerinden yararlanılarak, dağılım desenlerini ortalamadan sap manın yüzdesi olarak gösteren grafikler ve desen düzgünlüklerinin iş genişliklerine göre değişimini gösteren grafikler de elde edilmiştir. Grafik ve tablo değerlerine göre, kanat profillerinin gübre dağılım desenleri irdelenmiş ve en iyi dağılım düzgünlüğünü veren kanat pro filine yaklaşım sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Diskli gübre dağıtma makinası, kanat profili, uygu lama yöntemi, katlama, enine gübre dağılım deseni dağılım düzgünlüğü.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT TYPES OF BLADE PROFILES IN DISK TYPE FERTILIZER DISTRIBUTORS, ON THE DISTRIBUTION PATTERN OF FERTILIZER ö. Faruk TAŞER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Musa AYIK 1988, Page: 108 Jury : Assoc. Prof.Dr. M. AYIK Prof. Dr. M. A. EROL Assoc. Prof. Dr. A. ÖZMERZÎ In this study, five different types of blade profiles which are used on disk type fertilizer distributors in Turkey, and three different types of blade profiles which are made especialy for this study are investigated for the evenness of distribution patterns. In first step, the horizontaly projection ability of blade prof iles, which are satisfactory for the fertilizer projectory were experimented for the transverse distribution patterns. Distribution characteristics of fertilizer dist ributors are determined perfectly, from the transverse distribution patterns. Experiments were carried out indoor, by handling six different types of blade profiles, three different types of fertilizer, three different positions of blade, two different application rates in three replication for the each experiment. In the size of 250x1000x150 mm 62 number of collecting trays were used in the experiments. The amount of fertilizer in the place where the wheels of tractor passed was calculated by considering the proportion of linearity. During the experiments tractor speed was 5.11 km/h, and P.T.O was run 540 rpm. After the three passes over the trays, the fertilizer collected in each tray was measured by the 0,01 gr accuracy. By using the amount of fertilizer data, the spread of width, and the evenness of distribution pattern values were taken from the computer for the back-forth and perimeter application methods, after the overlap ing each tray. By using the same data, two kind of graphics were obtained. One of them gives the distribution patterns as percentage deviation from the mean of distribution, and the other -one gives the variation of evenness of distribution patterns by considering the spreading width. Acording to the results, the distribution patterns of tested blade profiles were evaluated, and the shape of blade profile which gives the better distribution pattern was approximately determined. KEY WORDS : Disk type fertilizer distributor, blade profile, application methods, overlaping, the transverse distribution pattern, the evenness of the distribution.