Agriculture and Agricultural Knowledge in Bursa and Mihaliç (Karacabey) in the Nineteenth Century
Ondokuzuncu Yüzyılda Bursa ve Mihaliç'te (Karacabey) Tarım ve Tarımsal Bilgi
  1. Tez No: 582106
  2. Yazar: ZEYNEP KÜÇÜKCERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Ziraat, History, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Bu tez ondokuzuncu yüzyılda Bursa ve Mihaliç'te (Karacabey) tarım ve tarımsal bilginin değişimini analiz eder. Bu tez, araştırmayı değişim yüzyılında icra ederek ve toprak, nüfus, çevre, devlet ve okul faktörlerini sorgulayarak, 'değişmez've 'geri' köylü bilgisi kavramına itiraz eder. Bu çalışma, köylünün bilgisini, ürünlerini ve metotlarını hangi şekillerde değiştirdiğini ortaya çıkartır.'Geri' kavramına itiraz etmek, onun zıttı ve hayali bir ikilem olarak devlet tarafından sunulan 'ileri' bilimsel bilgiyi sorgulamayı da getirir. Bu tez, bu hayali ikilemi tartışırken, aslında bilimsel bilgi ve köylü bilgisinin ne kadar ve nasıl iç içe geçmiş olduğu ve birbirlerinden nasıl ve neden ayrışmış olduklarını da vurgular. İstanbul için hayati önemi olan ticaret merkezlerinden olan Bursa, ülke içi ve dış ticaretin tarımsal üretime etkilerin gözlemlemeye olanak verir. Ayrıca İpek Enstitüsü olan tek yer olan Bursa bu ürün üzerinden bilimsel bilgi politikasını ve bilimsel bilgi ile köylü bilgisini çalışmak için harika bir alan sağlar. İmparatorluğun ilk başkenti olan Bursa, yoğun nüfusu ve çeşitli vakıf köyleri ile özgün toprak kullanımı ve tarımsal üretim yollarını ortaya çıkartır. Bursa'nın en yakın komşusu olan Mihaliç ise, Bursa'dan bambaşka özelliklere sahip olduğundan farklı değişim yollarını görmek ve karşılaştırma yapmak için ideal bir kazadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the change in agriculture and agricultural knowledge in Bursa and Mihaliç (Karacabey) throughout the nineteenth century. By conducting this research in the century of change and scrutinizing the factors of land, population, environment, state and schools, this dissertation aims to challenge the understanding of the 'unchanging' and 'backward' peasant knowledge. This study brings into light in what ways the peasants changed agricultural knowledge, crops and practices in response to the changes in these factors. Challenging the notion of 'backward' peasant agriculture knowledge brings the query of its antonym, 'advanced' scientific knowledge, which was presented an imagined dichotomy by state politics. By discussing this imagined dichotomy, this work emphasizes how and why scientific knowledge and peasants' knowledge were intertwined and differentiated from each other. In Bursa, being one of the trade centers that had been vital for Istanbul, it is possible to observe the impact of particularly domestic but also international trade trends on agricultural production. Additionally, being the only place that has a Silk Institute, Bursa prepares a perfect ground to the politics of scientific knowledge and the relationship between scientific knowledge and peasants' knowledge through this special product. As the first capital city of the empire with dense population and several vakıf villages, studying Bursa reveals unique ways of land use and agricultural production. Mihaliç, being the closest neighbor of Bursa has different characteristics than Bursa, thus it stands as the ideal district to compare different ways of changes.