In search of tonal grounds for short term melody recognition
Kısa vadeli melodi tanımasındaki tonal temellerin ı̇ncelenmesi
  1. Tez No: 582131
  2. Yazar: ALPEREN KARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA MUNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bir nota dizisini ilk dinleyişten sonra hangi bilgi akılda kalır? Taylor ve Pembrook (1983) bu soruya do majör gamındaki melodileri şarkı gibi söylemek veya onları dikte etmek görevlerini kullanarak cevap aradılar. Araştırmacılar (1) son nota için hatırlama performansının daha iyi olduğunu, (2) kontur karmaşıklığının (daha fazla yön değiştirme sayısı) doğru kontur hatırlamasını düşürdüğünü, (3) C4 (4. oktavdaki do) ile başlayan melodilerde C5 ile başlayanlara göre daha az hata yapıldığını, (4) melodinin yön değiştirdiği bir notanın hatırlanmasının eğer hemen önceki aralık geniş ise daha kolay olduğunu buldular. Bizim çalışmamız onların sonuçlarını daha geniş ve kontrollü bir uyaran seti ve kontur koruyan transpoze edilmemiş tuzakları tanıma paradigmasıyla yeniden değerlendirdi. Deneylerimizde iki farklı test düzeneği (2 alternatifli zorunlu seçmeli test ve aynı/farklı testleri) kullanıldı. Bulgularımız tam bir J şekilli seri konum eğrisi gösterdi (sonralık>öncelik>orta). Katılımcıların melodik aralıkları doğru tanıması kontur karmaşıklığı ile azaldı. Ayrıca, bir yön değiştirme notası ( veya ) değiştirildiğinde tanıma performansının daha yüksek olduğu bulundu, özellikle hemen önceki aralık geniş ise. Bu sonuçlar bize, transpoze edilmemiş karşılaştırma melodileri kullanmış olmamızın çalışmamızı basit bir perde hafızası testine dönüştürmediğini göstermektedir. Deneydeki her denemenin ardından cevabın doğruluğuna dair geri besleme verildiğinde ise performansın tüm çeşitlerdeki denemeler için yükseldiği gözlemlendi. Bunların yanı sıra, hatırda tutma aralığını da manipüle ettik. Aralığı sözel tipli anlamsız uyaranla doldurduğumuzda müziksel tipli bir uyaranla kıyasla daha az performans düşüşüne yol açtığını gözlemledik. İkinci olarak, müdahale ile test maddeleri arasındaki benzerlik arttıkça performanslar düştü (sözel < diyatonik olmayan müziksel < diyatonik müziksel uyaran). Son olarak, melodi dizilerimiz için hatırlanabilirlik ve karmaşıklık dereceleri topladık. Bu derecelerin tanıma performanslarıyla tutarlı olduğu bulundu. Sonuçlarımızı Baddeley'in (2000) ve Berz'in (1995) kısa vadeli bellek modelleriyle kıyaslayacağız.
Özet (Çeviri)
What information is retained after the first hearing of a note sequence? Taylor and Pembrook (1983) investigated for this question with melodies in C major scale using a singing back and a dictation task. They observed that: (1) recall performance for the last notes was better, (2) contour complexity (more direction changes) reduced correct contour recall, (3) fewer errors are made when the melodies started with C4 instead of C5, (4) recall for a note of direction change is better if the preceding interval is larger. Our study reassessed their results with a larger and more controlled stimulus set and a recognition paradigm with non-transposed and contour preserving lures. Two test settings (2AFC and same/different tests) were used in our experiments. We found a full J-shaped serial position curve (recency>primacy>center). Participants' correct recognition of melodic intervals decreased with contour complexity. Also, recognition performance was greater when a note of direction change ( or ) was changed, especially when the preceding interval was larger. These findings indicate that non-transposed comparison melodies did not turn our study into a simple pitch memory test. When corrective feedback was provided after each trial, performance was enhanced similarly across conditions. Furthermore, when filling the retention interval with verbal nonsense stimuli as opposed to melodic stimuli, less interference was observed. Secondly, the higher the similarity between interference and test items, the lower the performances (diatonic > nondiatonic > verbal interference). Finally, we collected memorability and complexity ratings for our note sequences. These ratings were found to be consistent with the recognition rates such that sequences rated as more memorable were indeed more memorable and those rated as more complex were recognized less well compared to those rated as less complex. Results are discussed with regards to Baddeley's (2000) and Berz' (1995) models of short-term memory.