Yaratıcı drama eğitimi alan ve almayan ergenlerin yaratıcılıklarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
A research on the creativity of adolescents taking or not taking creative drama education
- Tez No: 58216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YARATICI DRAMA E?İTİMİ ALAN VE ALMAYAN ERGENLERİN YARATICILIKLARININ BAZI DE?İŞKENLERE GÖRE İNCELENMESİ BURÇAK TULGAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Neriman ARAL 1997, Sayfa: 103 Jüri : Doç.Dr.Neriman ARAL Prof.Dr.Duyan MA?DEN Prof.Dr.Nergis GÜVEN Bu araştırma, yaratıcı drama eğitimi alan ve almayan ergenlerin yaratıcılıklarının saptanması ve yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne- baba yaşı, anne-baba öğrenim durumu, anne-baba mesleği, yaratıcı drama eğitimi alma süresi gibi değişkenlerin ergenlerin yaratıcılık düzeyleri üzerinde etkilerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır.Araştırma, Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfi'na (TOBAV) devam eden 50 ergen ile Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu ve Aydınlıkevler Lisesi'ne devam eden 50 ergen olmak üzere toplam 100 ergen üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, ergenler ve ebeveynler hakkında genel bilgileri toplayabilmek amacıyla“Aile Bilgi Formu”, ergenlerin yaratıcılık düzeylerini belirleyebilmek amacıyla da“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekil Formu A”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmesinde varyans analizi testlerinin yanısıra farklılığın hangi değişkenden kaynaklandığını saptayabilmek için Duncan testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda; yaş değişkeninin ergenlerin yaratıcılık düzeyleri üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu bulunurken (P0.05) saptanmıştır. Cinsiyet ve yaratıcı drama cinsiyet interaksiyonunun yaratıcılığın orjinallik boyutu üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu (P0.05). Araştırmaya dahil edilen ergenlerin kardeş sayılarının ve doğum sıralarının da yaratıcılık boyutları açısından anlamlı bir farklılık yaratmadığı görülmektedir. Araştırmaya dahil edilen ergenlerin anne ve baba yaşları incelendiğinde; anne yaşının yaratıcılığın akıcılık, esneklik, detaylara girme boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yarattığı (P0.05). Anne-baba öğrenim durumunun yaratıcılık boyutlarında önemli bir farklılık yaratmadığı da saptamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ms. Thesis A RESEARCH ON THE CREATIVITY OF ADOLESCENTS TAKING OR NOT TAKING GREATIVE DRAMA EDUCATION BURÇAK TULGAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor. Assoc.Prof.Dr. Neriman ARAL J 1997, Page:103 Jury : Assoc.Prof.Dr. Neriman ARAL v Prof.Dr. Duyan MA?DEN Prof.Dr. Nergis GÜVEN This research was carried out to determine the effects of variables such as age sex, birth order, number of the siblings, education and occupation of the parents on creativity levels of adolescents and also to determine the creativity of the adolescents getting or not getting creative drama trainning.Study covered total 100 adolescents 50 of which attending Aydmhkevler High school, Mehmet Akif Middle school and SO of which attending TOBAV (State Theatre Opera and Bale Employees Cooperation)“Family Inventory Form”and“Torrance Creative Thinking Test Type A Form”were used for collecting general information about adolescents and their parents and subjects's creativity levels. Variance analyze test and Duncan test were used for statistical evaluations and difference-causing variable determinations. Research findings indicated that age variable was significantly effective on the creativity levels of adolescents (P0.05). Number of the siblings and birth order were not significantly effective on dimensions of creativity - Mother's age has significant effects on fluency, flexibility and elaboration dimensions of creativity (P0.05), and education of the parents's effect were not found to be statistically meaningfull. Duration of getting creative drama education was significantly effective on fluency, flexibity, elaboration and originalty dimensions of creativity (PO.01). KEY WORDS: Creativity, creative thinking, creative play, creative drama.