Yaratıcı drama programının iletişim, kendine güven ve takım birlikteliği üzerine etkisi: Elit kadın voleybolcular örneği
The effect of creative drama program on communication, self confidence and team cohesion: the example of elite female volleyball athletes
- Tez No: 690488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, yaratıcı drama programının elit kadın voleybolcuların uyum, iletişim ve güven düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla öntest-sontest kontrol gruplu deneysel araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmada 3 farklı ölçek kullanılmıştır. Bunlar ; İletişim Yeterlilik Ölçeği (Wiemann, 1977; Koca ve Erigüç 2017), Sporda Kendine Güven Kaynakları Ölçeği (Walley vd., 1988; Miçoğulları ve Kirazcı, 2010), Takım Birlikteliği Envanteri (Carron vd., 1985 ; Unutmaz , Kiremitçi ve Gencer, 2011) . Sporda Kendine Güven Kaynakları ölçeğininin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı, birinci takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,864, ikinci takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,955, üçüncü takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,939'dur. Takım bireyleri kaynaklarına ilişkin ölçeğin Cronbach Alfa katsayısı değeri, ölçme aracının homojenliğinin bir göstergesi olup, birinci takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,713, ikinci takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,616, üçüncü takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,731'dir. İletişim düzeyi kaynaklarına ilişkin ölçeğin Cronbach Alfa katsayısı değeri, birinci takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,793, ikinci takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,858, üçüncü takımda hesaplanan Cronbach Alfa katsayısı değeri 0,685'dur. Verilerin analizi SPSS 26,0 isimli paket programda gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, grup içi ve gruplar arası tanımlayıcı istatistik yapılmıştır. Bu bulgulara bakıldığında grupların parametrik olarak dağıldığı gözlemlenmiştir. Kulanmış olduğumuz ölçekler ile deney ön test & son test ile kontrol grubu ön & son test arasında karşılaştırmalı analiz yapılmıştır, bu analizde ANOVA' dan faydalanılmıştır. Bu analiz sonucunda aralarında anlamlı sonuç çıkması halinde Post Hoc Tukey testinden yararlanılmıştır. Araştırmada fonksiyonel ilişki düzeyini görebilmek için çoklu Regresyon analizinden faydalanılmıştır. Bu değişkenler arasında doğrusal ilişkiler tespit edilmiştir. Her bir değişken arasında ilişki katsayısını görebilmek için Pearson Corelation testinden yararlanılmıştır. Bu araştırma 2020-2021 Türkiye voleybol profesyonel 2.ligi, Küçükçekmece voleybol kulübünden, 30 elit kadın voleybolcuyla yapılmıştır. Deney grubunun tamamı ortaöğretim mezunudur. Kontrol grubunun, %13,3'ü ise lisans mezunudur. 30 kişilik sporcu grubunda ortalama yaşlar 15 olup, deney grubu en az 13 , en fazla 17, kontrol grubu en az 13 en çok 26 yaşındadır. Gruplarda sporculuk deneyimi ortalaması deney grubunda 4 yıl, kontrol grubunda 7 yıl, yarışma deneyimleri ortalaması ise deney grubu 4 yıl kontrol grubu da 5 yıldır. Bulgulara göre, 8 oturumluk yaratıcı drama programının sporcularda uyum, kendine güven ve iletişim düzeyine etkisi, yaratıcı drama eğitimi alan voleybolcular (deney grubu) ile yaratıcı drama eğitimi almayan voleybolcular (kontrol grubu) arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğunu göstermiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda yapılan alan yazın incelemesinde, sporcularda yaratıcı drama programının iletişim, kendine güven ve takım birlikteliği üzerinde ki etkisinin ölçümlendiği bir çalışmaya rastlanmamış olması bu çalışmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Bilimsel bilginin kademe kademe yükselebileceği gereğinden hareketle tasarlanan bu çalışmanın bilim insanlarına, psikolojik performans danışmanlarına, sporun yöneticilerine, antrenörlere, sporculara ve yeni araştırmacılara ışık tutacağı ve alan yazında önemli bir boşluğu doldurarak literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental research model with pretest-posttest control group was applied in order to determine the effect of the creative drama program on the conformity, communication and confidence levels of elite female volleyball players. Three different scales were used in the study. These ; Communication Competence Scale (Wiemann, 1977; Koca and Erigüç 2017), Sources of Self-Confidence in Sports (Walley et al., 1988; Miçoğulları and Kirazcı, 2010), Team Collaboration Inventory (Carron et al., 1985; Forgetz , Kiremitçi and Gencer, 2011) ) . Cronbach's alpha reliability coefficient Confidence in Sports Resources of the scale, the first team calculated Cronbach's alpha coefficient is 0.864, both calculated on the team, nc Cronbach Alpha coefficient value is 0.955, Cronbach Alpha coefficient value calculated in the third team is 0.939. The Cronbach Alpha coefficient value of the scale regarding the resources of the team members is an indicator of the homogeneity of the measurement tool, the Cronbach Alpha coefficient calculated in the first team is 0.713, the Cronbach Alpha coefficient calculated in the second team is 0.616, and the Cronbach Alpha coefficient calculated in the third team is 0.731. Scale level, of communication resource Cronbach 's alpha coefficient value is first set in the calculation of Cronbach's alpha coefficient is 0.793, as calculated in the second team Cronbach's alpha coefficient is 0.858, as calculated in the third set Cronbach The alpha coefficient value is 0.685. The analysis of the data was carried out in a package program named SPSS 26 .0 . In the analysis of the data , descriptive statistics were made within and between groups. Considering these findings, it was observed that the groups were distributed parametrically . Kula been experimenting with scales and preliminary tests we & test control group was made a comparative analysis between the pre & post-test, ANOVA, this analysis' is used. Post Hoc Tukey test was used if there were significant results between them as a result of this analysis . Multiple Regression analysis was used in the research to see the level of functional relationship. Linear relationships were found between these variables. Pearson Corelation test was used to see the correlation coefficient between each variable . This research was conducted with 30 elite female volleyball players from the Küçükçekmece volleyball club, in the 2020-2021 Turkish professional volleyball league. All of the experimental group are secondary school graduates. The control group , a graduate degree is 13.3% . The average age in the 30-person athlete group is 15 , the experimental group is at least 13, at most 17, and the control group is at least 13 and at most 26 years old. According to the findings, the effect of the 8-session creative drama program on the level of harmony, self-confidence and communication in the athletes showed that there was a statistically significant difference between the volleyball players who received creative drama training (experimental group) and volleyball players who did not receive creative drama training (control group). In the literature review conducted in line with the purpose of the research, the fact that no study was found in which the effect of creative drama program on communication, self-confidence and team cohesion was measured in athletes reveals the originality of this study. It is thought that this study, which was designed based on the requirement that scientific knowledge can rise gradually , will shed light on scientists, psychological performance counselors, sports managers, coaches , athletes and new researchers and will contribute to the literature by filling an important gap in the literature.