Yirminci yüzyılda Suudi Arabistan'da romancılık
Novel in Saudi Arabia at twentieth century
  1. Tez No: 582187
  2. Yazar: DAVUT ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Yirminci Yüzyılda Suudi Arabistan'da Romancılık adlı bu çalışmada ilk olarak Batı kaynaklı edebî bir tür olan roman genel çerçevesiyle incelenmiş ardından modern Arap romanının tarihsel gelişim süreci ve özellikleri ele alınarak tartışılmıştır. Çalışmanın esas gövdesini teşkil eden ikinci bölümde ise ilk olarak Suudi Arabistan tarihine değinilerek çalışmanın arka planı oluşturulmuş, modern Suûdî edebiyatı ana hatlarıyla anlatıldıktan sonra da Suûdî romanının doğuş ve olgunlaşma süreçlerine etki eden faktörler detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Doğuş, gelişim ve olgunlaşma devri şeklinde üç dönem halinde ele alınan Suûdî romanının günümüze ulaşıncaya kadar katettiği mesafe ve dönüm noktaları ilk bölümde detaylı olarak anlatılmıştır. Doğuş Döneminin anlatıldığı bölümde ilk olarak modern Suûdî edebiyatının ilk romanı kabul edilen et-Tev'emân'a değinildikten sonra bu dönemde yayımlanan eserler ve bu yöndeki tartışmalar aktarılmıştır. Modern Suûdî romanının gerçek miladı olarak kabul edilen ve Hâmid Demenhûrî'nin Semenu't-tadhiye adlı eseriyle başlayan ikinci evrede de romanın yaşadığı yapısal değişim süreci el alınmış ve bu sürece katkı sağlayan yazar ve eserlerine değinilmiştir. 1980'den başlayıp günümüze kadar devam eden üçüncü aşamada ise, Suûdî romancılığının yaşadığı değişim ve dönüşüm süreci kendi içinde üç alt başlık halinde ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Suûdî romanının sanatsal özelliklerine ve ön plana çıkan yönlerine değinilerek çalışmanın daha kapsayıcı olmasına çalışılmıştır. Son bölümde ise Suûdî romancılığının temel taşlarından addedilen veya yayımladıkları eserlerle ön plana çıkan yazarların biyografileri aktarılmış ve söz konusu yazarların kaleme aldıkları romanlar yapı ve tematik bakımından kısaca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which is titled Novels in Twentieth Century Saudi Arabia, firstly examines novel as a West originated literary genre in general framework, then deals with the historical developing process of Arabian novel and its basic features. The second part, forming the main body of this study, mentions the history of Saudi Arabia and Saudi literature's major lines, then focuses on reasons which effected the processes of emergence and maturation of Saudi novels. The first part dedicates to describe in details the distance covered and turning points passed by Saudi novels which handled in three periods: Emergence, progress and maturation. The part contains the emergence period, firstly mentions al-Tawaman, accepted as the first novel of Saudi literature, then speaks of Works published in this era. The second period started with Hamid Damanhuri's Saman al-Tadhiya, considered as the real birth date of Saudi literature, is criticised in the context of Saudi novel's structural transformation process, also authors and their books contributed to this process. As for the third stage, which started in 1980 and have been going on today, the change and transformation process which Saudi novels underwent is dealt with by three subtitles. The second part of study touches the artistic features of Saudi novels and its outstanding aspects. Finally, the biographies of notable authors of Saudi literature who have the famous works and are respected the cornerstones of Saudi literature are narrated, and their novels briefly analyzed in terms of structure and theme.