The Un-heroic heroes of George Orwell's novels Burmese Days, Coming Up For Air, Nineteen Eighty Four
- Tez No: 4625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BATUM MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ıı TÜRKÇE ÖZET Yirminci yüz yıl romancılarından ve ülkemiz de daha çok Hayvan Çiftliği ve 1984 isimli romanlarıyla tanınan George Orwell eserlerinde yaşadığı dönemin politik, sosyal ve toplumsal problemlerini gerçekçi, açık ve basit bir dille anlatır. Romanlarının bazıları kendi kişisel gözlem ve tecrübelerine dayanırken, diğer bir kıs mı da insanlığın geleceğini tehdit eden sistemlere karşı uyarıcı hicivlerdir. George Orwell romanlarında bireylerin emperyalist sistemler ve totaliter rejimler karşısında nasıl bireyselliklerini yitirdiklerini anlatır. Orwell bu sis temleri, faşist veya komünist diye ayırmaz. İnsanın diğer bir insana hükmetmeye çalıştığı her türlü rejim ve sistemlerin ne denli tehlikeli olduğunu göstermeye çalışır. Orwell romanlarının kahramanları olarak, genellikle dış görünüşleri ve sosyal statülerinde hiç fevkaladelik olmayan sıradan insanları seçer. Bunlar, yalnız, çoğu zaman çevresinden gelen baskılardan bunalmış, çare arayan insanlardır. Toplumlarda çoğunluğu oluşturan bu insanlar Orwell' e göre bireylerin hak ve hürriyetlerini engelleyen ve yok etmeye çalışan sistem ve rejimleri değiştirebilecek, düzeltecek güce sahip yegane toplum sınıfıdır. Bu tip insanları kullanması yazarın aynı zamanda gerçekçiliğinin de bir göstergesidir. Giriş, üç ana bölüm ve sonuç bölümlerinden olu şan bu tezin amacı George Orwell' in Birmanya Günleri, Ne fes almak için ve 1984 isimli romanlarındaki kahramanların (baş kişilerin) kaygıları, zayıflıkları, çaresizlikleri,ııı sağduyu ve duyarlılıklarıyla toplumu oluşturan sıradan insanlar olduklarını gösterip, onların baskı rejimleri ne karşı direnmelerini anlatmaktadır. Tezin giriş bölümünde, 20. yüzyılda tarihi olayların gelişimi, modern ve çağdaş İngiliz romanı arasındaki farklar ve Orwell' in sanatını etkileyen belli başlı olaylar verilmektedir. Diğer üç ana bölümde ise kronolojik sıraya göre romanlar kahramanları açısından incelenmektedir. Araştırmanın sonucunda, Orwell' in Birmanya Günleri, Nefes Almak İçin ve 1 984 isimli romanlarındaki baş kişilerin sıradan insanlar oldukları ve Orwell 'in bu tipi kullanmaktaki amacının baskı, diktatörlük ve modern çağın getirdiği kısıtlamalara ancak toplumun çoğunluğunu oluşturan bu insanların karşı çıkabileceğini ve değiştirebileceğini göstermek olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT George Orwell is considered as one of the important writers of the twentieth century. He is very well known by his novels, Animal Farm and Nineteen Eighty Four in our country. He expresses the political and social problems of his time in a simple, clear and realistic style. Some of his novels are formed by his own observations and experiences while the others are satires which are written as a warning to the systems that threaten the future of human beings. In his novels Orwell tells how individuals lose their individualistic features in imperialistic systems and totalitarian regimes, and tries to show the dangers of such systems which are founded on exploitation and tyranny. He chooses common, ordinary men who have neither any attractive physical appearances nor high social positions as his heroes in his novels. These are lonely, helpless people who are somewhat depressedby the oppressions coming from their social environment. Orwell believes that the changing of the system which attempts to annihilate the individual lay in the hands of this class of people. There are three main chapters in this thesis besides the introduction and conclusion sections which aim to show that the heroes of Burmese Days, Coming Up For Air. Nineteen Eighty Four are all common people with their anxieties, weaknesses and helplessness and their common senses and their struggles against the oppressive systems. In the introduction part of the thesis the historical events of the twentieth century, the difference between the modern and contemporary novel and the main events that have affected the art of George Orwell are given. In the main chapters, the novels are analyzed in chronological order, in terms of the quality and function of their heroes. At the end of the research it has been understood that the heroes in Burmese Days, Coming Up For Air, and Nineteen Eighty Four are all ordinary common people and Orwell's aim in displaying such people is to show the power they have to change thevi systems and to struggle with the restraining forces of modern civilization.