Türkiye'de liberalizm tartışmaları
Discussions of lİberalism in Turkey
- Tez No: 582189
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de liberal kuramın nasıl tartışıldığını sunmaktır. Bu tartışmaya başlamadan, ilk olarak dünya literatüründe liberalizmin nasıl tanımlandığına bakılmıştır. Tek bir liberalizm tanımı yapılıp yapılamayacağı tartışılmış, John Stuart Mill, John Rawls ve Friedrich August von Hayek'in temel fikirleri özetlenmeye çalışılmıştır. Bunun ardından Türkiye'deki liberal düşünme biçimi tartışmalarına geçilmiş ve ilk olarak, 21.yy'da Türkiye'de liberal düşünme biçimi denilince akla ilk gelen iki derneğin (Liberal Düşünce Topluluğu ve Özgürlük Araştırmaları Derneği) üyelerinden Mustafa Erdoğan ve Atilla Yayla'nın fikirlerinin aktarılmıştır. İkinci olarak ise, Türkiye'de liberalizmin neoliberalizm olarak tanımlanıp tartışılması, merkez-çevre, ikinci cumhuriyet ve sol liberalizm tartışmalarının nasıl liberalizm ile ilişkilendirildiğine yer verilmiştir. Bu tartışmaların sonucunda, Mustafa Erdoğan ve Atilla Yayla'nın fikirlerinin liberter kuramla daha fazla ortak noktası olduğu ve ek olarak, neoliberalizmin haksız şekilde liberalizm olarak tanımlandığı, gerçekte iki kuramın vaatlerinin birbirinden farklı olduğu görülmüştür. İkinci olarak, olarak merkez-çevre, devlet-sivil toplum ikiliğinden yola çıkarak Türkiye siyasal hayatını okuyan tartışmanın liberal kuramla çok az ortak noktası olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present how the liberal theory discussed in Turkey. Firstly, It is reviewed how liberalism is defined in the literature. It is discussed whether a definition of liberalism could be made and then summarized the basic ideas of John Stuart Mill, John Rawls and Friedrich August von Hayek. After that, the liberal way of thinking and debate in Turkey are discussed. Mustafa Erdogan, Atilla Yayla, Association for Liberal Thinking (LDT), Freedom Research Association (OAD) are the first names comes to mind in Turkey, thus their ideas and aspects are discussed. Secondly, the discussion identified as neo-liberalism, center-periphery arguments, Second Republic and left liberalism debates are reviewed. As a result of these discussions, it seems that the ideas of Mustafa Erdoğan and Atilla Yayla are more common in libertarian theory, and in addition, neo-liberalism has been mistakenly defined as liberalism, in fact the arguments of two theories were different. In addition that, the center-periphery and the state-civil society arguments have little in common with liberal theory.