Türkiye'de patates ve soğanın üretim miktarı ile fiyat ilişkileri
The Production quantity and price relations of potato and onion in Turkey
  1. Tez No: 5823
  2. Yazar: SERAP ALTUNDAĞ(ÖZSOY)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE PATATES VE SO?ANIN ÜRETİM MİKTARI İLE PİYAT İLİŞKİLERİ Serap ALTUNDA? (ÖZ SOY) Ankara üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Turan GÜNEŞ 1988, Sayfa: 182 Jüri: Prof. Dr. Turan GÜNEŞ Doç. Dr. Gülcan ERAKIAN Doç. Dr. Halûk KASNAKO?LU Bu araştırmada Türkiye'de patates ve soğanın üretim miktarları ve fiyat ile karşılıklı ilişkileri incelenmiştir. Bu ilişkilerin belirlenmesinde Cobv/eb teoremi uygulanmıştır. Bu ürünlerin fiyatlarındaki dal- galanmaları ve bu dalgalanmaların ölçümleri üzerinde durulmuştur. Ele alınan iki ürün için de, fiyatın üre tim üzerindeki etkisinin belirlenmesinde üretim fonksi yonları oluşturulmuştur. Patates ve soğanda fiyatın üretim miktarları, eki üş alanları, verim, kaynak kul lanımı ve üreticilerin elde ettikleri gelirle olan iliş kisi ve etkileri araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Patates ve soğan, fiyat dalgalan maları, üretim fonksiyonu, Cobweb modeli, üretim, ekiliş alanı, verim, kaynak kullanımı, çiftçi gelirleri.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE PRODUCTION QUANTITY AND PRICE RELATIONS OP POTATO AND ONION IN TURKEY Serap ALTUNDA? (ÖZSOY) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Turan GÜNEŞ 1988, Page: 182 Jury : Prof. Dr. Turan GÜI-IE Ş Assoc. Prof.Dr. Giilcan ERAKTAN Assoc. Prof. Dr.Halûk KASNAKO?LU İt is analysed the relation between quantity and price of potato and onion in Turkey in this research. Cobweb theory has been applied to determine this relation. Attention has been paid particularly to the price fluctuation and measurement of the price fluctuation for these products. In order to ascertain the effects of prices on production quantity, production functions have been created for both of these products. In this study the relation with and effects on production quantity, cultivated area, yield, use of the resources and income of the producers, of the prices of potato and onion lias also been analysed. KEY WORDS: Potato and onion, price f lactation, production function, Cobweb theory, production, cultivated area, yield, use of the resources, income of the producers.