The impact of policy-making on tourism development: The case of Uzungöl
Politika üretmenin turizmin gelişmesine etkisi: Uzungöl örneği
  1. Tez No: 582307
  2. Yazar: EBRAR ŞAHİKA KÜÇÜKAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Turizm, Political Science, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
2017 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi“Türkiye'nin 2023 Vizyonu”nun bir parçası olarak tüm Türkiye'de uygulanması planlanan turizm stratejisini açıklamıştır. Bu turizm stratejisi çevre dostu ve bölge temelli politika oluşturmayı gerektiren sürdürülebilir gelişmeye dayanmaktadır. Ancak, Trabzon'un küçük bir bölgesi olan Uzungöl'de bu strateji başarısız olmuştur. Uzungöl, son 30 yıl içinde çevresel özellikleri ve tarihi önemi nedeniyle dört özel statü almıştır ve buna bağlı olarak devletin yönettiği çeşitli plan ve projelere konu olmuştur. Ancak, bu statülere rağmen, artan turizm talebine bağlı olarak, bugün bölge hedeflenen görünümünden çok uzaktadır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin sürdürülebilir turizm stratejisi, devlet düzenlemelerinin bölgenin ihtiyaçlarını ve yerel halkın beklentilerini karşılamaması sebebiyle Uzungöl'de uygulanamamış ve bunun sonucunda bölge halkının turizm talebini karşılamak adına bölgedeki kaynakların aşırı kullanımına başvurduğu görülmüştür. Bunlara bağlı olarak bu tez, Uzungöl bölgesinde turizm politikasının öngörülen ve elde edilen sonuçları arasındaki ikileme odaklanarak, bölgedeki turizm politikalarının eksikliklerini devlet dokümanlarını inceleyerek ve yerel halk, siyasetçiler ve sivil toplum üyeleri ile röportajlar yaparak analiz etmeye ve bu bölgede devletin sürdürülebilirlik hedeflerini nasıl ve neden uygulayamadığını incelemeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
In 2007, the Justice and Development Party developed a tourism strategy as a part of its“Turkey's 2023 Vision”to be applied all throughout the country. The promising strategy is grounded on sustainable development, requiring environment-friendly and region-based policy-making. However, in the small district of Trabzon, Uzungöl, it failed. Over the past 30 years, Uzungöl acquired four“special statuses”due to its environmental qualifications and historical significance, consequently becoming a popular choice for a variety of state led plans and projects. However, despite these statuses, due to increasing tourism demand, today, the region is far from what was projected. The Justice and Development Party's sustainable tourism strategy was not effectively carried out in Uzungöl because state regulations met neither the region's needs nor the locals' expectations, ultimately resulting in the locals' damaging the environment through excessive use of resources in order to meet the region's tourism demand. Focusing on this dilemma between the projected and attained results of tourism policy-making in Uzungöl, this thesis aims to analyze the shortcomings of such policy-making in the region, and understand the how and why the state not being able to apply its objectives, through the examination of state documents and interviews conducted with locals, state bureaucrats, and civil society members.