Azerbaycan'ın farklı süt ürünlerinden probiyotik bakteri izolasyonu ve tanımlanması
Identification of probiotic bacteria from different dairyproducts of Azerbaijan
- Tez No: 582381
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN MUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaptığımız çalışmada Azerbaycan'ın farklı yörelerine ait geleneksel olarak hazırlanmış 6 adet peynir ve 1 adet kesmik örneğinin mikrobiyolojik özelliklerine bakılmıştır. Örneklerden izole edilen laktik asit bakterileri (LAB) morfolojik ve biyokimyasal testlere tabi tutulmuştur. Çalışmamızda kültür bağımsız yöntemler kapsamında mikrobiyal çeşitliliği belirlemek amacıyla toplam DNA ekstraksiyonu ve fluoresan in situ hibridizasyon (FISH) deneyleri yapılmıştır. DNA ekstraksiyonu sonucu oluşan amplifikasyon ürünleri Illumina MiSeq platformu kullanılarak dizilenmiştir. Kültür bağımlı yöntem olarak 16S rRNA PCR ve plazmid DNA izolasyonu yapılmıştır. İzolatların SDS-PAGE yöntemi ile protein profilleri incelenmiştir. Rastgele seçilmiş izolatların antimikrobiyal aktivite yetenekleri agar kuyu difüzyon yöntemiyle belirlenmiş ve en büyük aktivite gösteren 12 izolat seçilerek diğer testlere tabi tutulmuştur. İzolatların probiyotik özelliklerini belirlemek için farklı sıcaklık, farklı pH ve farklı tuz konsantrasyonlarında üreme yeteneği incelenmiştir. İzolatların antibiyotik dirençliliklerini belirlemek amacıyla Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanılmış ve sonuç olarak farklı antibiyotiklere karşı farklı dirençlilik gösterdikleri belirlenmiştir. İzolatların biyofilm oluşturma yeteneği Kongo Kırmızılı Agar yöntemi ile belirlenerek, seçilen 12 izolatın tümünde biyofilm oluşturma yeteneği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, microbiological properties of 6 traditionally prepared cheese and 1 kesmik sample of different regions of Azerbaijan were examined. The lactic acid bacteria (LAB) isolated from the samples were subjected to morphological and biochemical tests. In our study, total DNA extraction and fluorescence in situ hybridization (FISH) experiments were performed to determine microbial diversity within culture independent methods. The amplification products resulting from DNA extraction were sequenced using the Illumina MiSeq platform. As culture dependent method, 16S rRNA PCR and plasmid DNA were isolated. The protein profiles of the isolates were examined by SDSPAGE method. Antimicrobial activity capabilities of randomly selected isolates were determined by agar well diffusion method and 12 isolates with the greatest activity were selected and subjected to other tests. To determine the probiotic properties of the isolates, reproductive ability at different temperatures, pH and salt concentrations were investigated. The Kirby-Bauer disk diffusion method was used to determine the antibiotic resistance of the isolates and as a result, they showed different resistance to different antibiotics. Biofilm formation ability of isolates was determined by Congo Red Agar method and biofilm formation ability was determined in all 12 isolates.