Aspergillus niger ile sitrik asit üretiminde dut posasının substrat olarak değerlendirilmesi
Evaluation of mulberry pulp as substrate in citric acid production with Aspergillus niger
  1. Tez No: 582420
  2. Yazar: RUFINA AIDYNOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zengin besinsel içeriğe sahip olan dut posası, pekmez üretiminden sonra ortaya çıkan atık bir madde olarak kabul edilmektedir. Mevcut çalışmanın amacı, dut posasını substrat olarak kullanarak Aspergillus niger küfü ile sıvı kültürde sitrik asit ve hücre biyoması üretmek ve üretim verimini artırmak için bazı kültür koşullarını optimize etmekti. Gerçekleştirilen deneyler sitrik asit üretimi ve hücre büyümesi için en uygun kültür koşullarının farklılık gösterebileceğini ortaya çıkarmıştır. Hem sitrik asit üretimi hem de hücre büyümesi için dut posasının en uygun konsantrasyonu 120 g/L olarak belirlenmiştir. Dut posası içeren besiyerine eklenen KH2PO4'ün bütün konsantrasyonlarının sitrik asit üretimini azalttığı fakat hücre büyümesini artırdığı belirlenmiştir. Benzer şekilde, 1 g/L'nin üzerindeki MgSO4 ve 2 g/L'nin üzerindeki (NH₄)₂SO₄ konsantrasyonlarının sitrik asit üretimi üzerinde inhibisyon etkisi yaptığı bulunmuştur. Deneyler sonucunda, maksimum sitrik asit üretimi; 120 g/L dut posası konsantrasyonu, pH 7.0, 1 g/L MgSO4, 2 g/L (NH₄)₂SO₄ ve 5 günlük inkübasyon süresi sonunda 24,6 g/L olarak tespit edilmiştir. Mikrobiyal sitrik asit üretimi için dut posasının substrat olarak kullanılabilirliği ilk kez olarak mevcut çalışmada test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mulberry pulp, which has a rich nutritional content, is considered as a waste material arising after molasses production. The aim of the present study was to produce citric acid and cell biomass in liquid culture by Aspergillus niger mold using mulberry pulp as substrate and to optimize some culture conditions to increase production yield. Experiments showed that optimal culture conditions for citric acid production and cell growth could vary. Optimal mulberry pulp concentration for both citric acid production and cell growth was determined as 120 g/L. It was determined that all concentrations of KH2PO4 added to the pulp-containing medium reduced citric acid production but increased cell growth. Similarly, concentrations of MgSO4 above 1 g/L and (NH₄)₂SO₄ above 2 g/L were found to have an inhibitory effect on citric acid production. At the result of the experiments, maximum production of citric acid, was determined as 24,6 g/L under 120 g/L mulberry pulp, pH 7.0, 1 g/L MgSO4, 2 g/L (NH₄)₂SO₄ and 5 days incubation periods cultur conditions.Usability of mulberry pulp as substrate for microbial citric acid production was tested firstly in the present study.