Düzlemsel yapı sistemlerinde elverişsiz kesit tesirlerini veren yük durumlarının incelenmesi
Investigation of load situations giving unfavorable internal forces in plane structure
  1. Tez No: 582423
  2. Yazar: TÜMER ESLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada yapı sistemlerini oluşturan, yapı elemanlarının tasarımı için gerekli olan; a. Yapıya etki eden yüklerin neler olduğu, b. Yapısal çözümlemede, yürürlükte olan yönetmeliklerde, yüklerin elemanlarda en kritik kesit zorlanmalarını oluşturacak şekilde yapı üzerine dağıtılması, düzenlenmesi, bu en elverişsiz yükleme düzeni üzerinden, en kritik kesit zorlanmalarının hesaplanması öngörüldüğünden, basit ve çok katlı yapı sistemlerindeki elverişsiz yüklemeler (hareketli yük düzenlemeleri) incelenmiştir. Bu çalışmada, Matris-Deplasman yöntemi Q Basıc programlama dilinde kodlanarak bir bilgisayar programı hazırlanmış, mevcut örnekler ve ilave örnekler üzerinde irdelemeler yapılmıştır. Sonuç olarak, kullanılan bilgisayar programı sayesinde, en elverişsiz kesit tesirlerini veren hareketli yük düzenlemelerinin neler olduğu daha gerçekçi bir şekilde bulunmuştur. Burada elverişsiz açıklık moment değerlerini veren hareketli yük düzenlemeleri hakkındaki yaklaşımların kabul edilebilir düzeyde doğru olduğu anlaşılmıştır. Ancak elverişsiz mesnet moment değerlerini veren hareketli yük düzenlemeleri hakkındaki yaklaşımların ise kabul edilebilir seviyeden farklı olduğu tespit edilmiştir. Çözümü yapılan sistem üzerinde kabul edilen yükleme türünden farklı yüklemeler yapılarak daha elverişsiz mesnet moment değerlerine ulaşılabildiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of building elements and building systems that are required for; a. What are the loads acting on the structure, b. In structural analysis, regulations in force distributing the loads onto the structure to form the most critical section stress in the elements, arranging, this through the most unfavorable loading condition, it is predicted for the calculation of the most critical section stresses, unfavorable loadings (moving load arrangements) in simple and multi-storey building systems have been investigated. In this study, The Matrix-Displacement method was coded in Quick Basic programming language and a computer program was prepared. The existing examples and additional examples were examined. As a result, by means of the computer program used, it has been found more realistically what moving load arangements are giving the most unfavorable cross-sections effects. It is understood that the approximations of moving load arrangements that give unfavorable aperture moment values are acceptable. However, it has been found that the approaches about moving load arrangements which give unfavorable support moment values are different from acceptable levels. It has been found out that loadings that are different from the accepted loading type on solution system can be reached to reach more unfavorable beraring moment values.