Design of a high precision hybrid am machine
Yüksek hassasiyetli hibrit eklemeli imalat makinesi tasarımı
  1. Tez No: 582489
  2. Yazar: YUNUS EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. MELİK DÖLEN, ASST. ASSOC. DR. ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Birleştirmeli yığma modellemesi işlemlerinde hasassiyet gereksinimleri son yıllarda, özellikle birleştirmeli yığma modellemesi işleminin karmaşık ve fonksiyonel bileşenler üretme potansiyeli tanındıktan sonra artmaktadır. Birleştirmeli yığma modellemesi işleminin hassasiyetini arttırmak için, tek bir üretim sistemi platformunda katkı ve çıkarma üretim işlemlerini gerçekleştirebilen 6 eksenli hibrit üretim sistemi tasarlanmıştır. Tasarım sırasında, makinenin kinematik analizi yapılıp, Monte Carlo simülasyonu ile eksenel ve açısal hatalar tahmin edilmiş ve lineer ve döner eksenlerin eksenel ve radyal hatalarını bulmak için yapılan modele göre doğrusal ve döner yatakların bileşenleri seçilmiştir. Ayrıca, karkas yapı, tahrik ve iletim sistemleri gibi diğer makine bileşenleri ile sensör seçim süreçleri açıklanmaktadır. Yapının bileşenleri, dört doğrusal eksen ve döner eksen bileşenleri üretilip ve monte edilirken, iş mili ve ekstrüder kafasının yakın gelecekte üretilmesi planlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Precision requirements in fused deposition modelling (FDM) processes have been increasing in recent years, especially after recognizing the potential of FDM process to produce complex and functional components. In order to increase precision of FDM process, 6-axis hybrid manufacturing system, which can carry out additive- and subtractive manufacturing processes in one manufacturing system platform, is designed. During design, kinematic analysis of the machine is done, axial- and angular errors are estimated by Monte Carlo simulation and components of linear- and rotary bearings are selected based on the model constructed to identify the axial and radial errors of the linear- and rotary axis. Furthermore, other machine components such as structures and transmission and actuation as well as sensor selection processes are explained. The components of the structure, four linear axes and the rotary stage components are manufactured and assembled, while spindle and extruder head planned to be manufactured in near future.