İpek ve altın'ın erkeklere haram olduğuna dair rivayetlerin değerlendirilmesi
İpek ve altin'in erkeklere haram olduğuna dai̇r ri̇vayetleri̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 582579
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MUSA BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Ebû Mûsâ el-Eş'arî, Ebû Hureyre, Alî b. Ebî Tâlib, Muâviye, Berâ b. Âzıb, Abdullâh b. Ömer, İmrân b. Husayn ve Huzeyfe b. Yemân tarafından rivâyet edilen“ipek ve altın”hakkındaki hadîsler, sened ve metin açısından değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Yapılan kaynak taramaları sonucunda konumuzun muhtevasına sahip hadîslerin altmış rivâyeti tespit edilmiştir. Bu rivâyetlerin sened tenkidi kritiğine tabi tutulması sonucunda söz konus rivâyetlerin dokuzu zayıf, geri kalan diğer elli bir rivâyetin ise sahîh olduğu tespit edilmiştir. Rivâyetler sened tenkidi yapıldıktan sonra metin tenkidine tabi tutulmuş ve metin tenkidi açısından değerlendirilmiştir. Daha sonra şarihlerin hadisler hakkındaki yorumlarına ve hadîslerin İslâmi ilimlerdeki kullanımlarına yer verilmiştir. Bütün bu inceleme ve tetkiklerin sonucunda, metin tenkidi açısından Kur'ân ile aynı içeriğe sahip olduğundan ve kendi gibi hadislerle uyum içinde olduğundan dolayı hadislerin sıhhat açısından hiçbir problemlerinin olmadığı kanaatine varılmıştır. Anahtar kelimeler Hadîs, İpek, Altın, Kab, Helal, Haram, Tenkid, Sened,
Özet (Çeviri)
In this study Hadiths about 'silk and gold' narrated by Ebû Mûsâ el-Eş'arî, Abu Hurayre, Alî b. Ebî Tâlib, Muâviye, Berâ b. Âzıb, Abdullâh b. Omar, Imran b. Husayn and Huzeyfe b. Yeman has been evaluated in terms of sened chain and text. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction, while giving information about the subject, limits, importance, purpose and method of the study, the use of silk, gold, and gold-silver vessels in the pre-İslâmic period of ignorance and in the Qur'an and Hadiths, how this issue was handled were examined. In the first chapter the sources of hadiths were determined and these hadiths were subjected to the criticism of the chain. As a result of the source scans, sixty different narrations of the hadiths with the content of our subject have been determined. As a result of the criticism of this narrations by Sened criticism nine of these narratives were found to be weak, and the remaining fifty-one was found to be sound. Thus, it is concluded that these hadiths that we criticize are sound in terms of isnad. In the second chapter, the hadiths were evaluated from the point of text criticism criteria, the commentaries of the commentators about these hadiths and their use in İslâmic sciences are given a place. As a result of all these examinations, that it is not a opponent of the Qur'an from the text criticism of these hadiths, since it is in harmony with the hadiths like itself, it is concluded that these hadiths have no problems in terms of health. Keywords Hadiths, Silk, Gold, Vessel, Halal, Haram, Tenkid, Sened