Çoklu armatür panellerinde farklı dizilimlerin parıltı etkileri
In multiple armature panels, particle effects of different distributions
  1. Tez No: 582607
  2. Yazar: UFUK ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM İMAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Işık ve ışık kaynakları, göz ve kameraların görüntü algılamalarında büyük önem arz eder. Gerçekleştirilen aydınlatmada ışığın yetersiz olması, durumunda yeterli görme ve algılama şartları oluşamazken, ışığın gerekenden fazla olması da görme ve algılamayı olumsuz etkiler. Işığa maruz kalan cisimler, parlaklıkları yardımıyla göz ya da kameraya yansıttıkları ışınlar ile kendilerini tanımlarken, arka planlarındaki renksel farklıklarının gerektirdiği karşıtlıktan da büyük ölçüde yararlanırlar. Işığın gerekenden fazla olması durumunda, cisimler ve arka planları arasındaki karşıtlık algılaması azalarak, görüntü kalitesi azalır. Göz ve kamera tarafından algılanan direkt ya da endirekt ışık seviyesindeki artışa bağlı olan bu algılama bozulması aşırı parlaklık veya parıltı olarak tanımlanır. Bu çalışmada, göz ve kamera tarafından algılanan görüntü kalitesini iyileştirmek için çoklu armatür panelleri üzerinde durularak, parıltı etkisi ele alınmıştır. Çoklu armatür panellerinde yer alan armatürlerin uygun ölçülerde konumlanmaları ve ara mesafelere sahip olmaları hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Light and light sources have important role in image perception of eyes and cameras. If the light is inadequate in the enlightenment, sufficient vision and perception conditions cannot occur. However, when the light is too high, it affects the vision and perception negatively. The objects, which are exposed to the light, are defined by the rays they reflect to the eye or camera due to their brightness. They also benefit from the contrast of their color differences in their backgrounds. If the light is too high, the perception of contrast between the objects and their backgrounds decreases, so the image quality decreases. This perception degradation, which is due to the increase in indirect light level in the direct area perceived by the eye and the camera, is defined as excessive light glare or excessive brightness. In this study, we mention the light glare effect briefly using numerical experiential results of the image quality perceived by the eye and the camera. It is aimed that armatures are located on multiple armature panels should be positioned appropriate dimensions and have intermediate distances.