Yarı-kurak iklim kuşağında yer alan bir merada farklı ıslah yöntemlerinin etkileri
Effects of different improvement methods in a rangeland of semi-arid climate zone
  1. Tez No: 582639
  2. Yazar: RECEP KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAT UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yarı-kurak iklime sahip İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Kırıkkale ilinde klimaks bitki türlerinin büyük bir kısmını kaybetmiş halka açık bir meranın, nitelik ve nicelik bakımından farklı ıslah metotları ve bu metotların uygulama zamanlarının etkilerinin araştırıldığı bu çalışma, 2016-2018 yılları arasında yürütülmüştür.“Zamanda (Mevsim) Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre yapılan bu çalışmada“Yakma+Anıza Ekim (YE)”,“Biçme+Anıza Ekim (BE)”,“2,4-D Herbisit+Anıza Ekim (HE)”,“Yakma+Biçme+Anıza Ekim (YBE)”,“Yakma+2,4 D Herbisit+Anıza Ekim (YHE)”,“2,4 D Herbisit+Biçme+Anıza Ekim (HBE)”,“Yakma+2,4 D Herbisit+Biçme+Anıza Ekim (YHBE)”ve“Kültivatör Çekme+Serpme Ekim (TE)”ıslah kombinasyonları ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde uygulanmıştır. Denemede iki yılın ortalaması olarak en yüksek kuru ot verimi; YBE'nin ilkbahar uygulamasında (216.48 kg da-1) elde edilmiştir. Kuru ot verimleri, uygulanan ıslah metotları ve yıllara göre değişmekle birlikte kontrol parsellerine kıyasla %9 ile %82 arasında değişen oranlarda artış göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of different improvement methods and their application times to improve the quality and quantity of a public rangeland lost a large part of climax plant species in Kırıkkale province of Central Anatolia Region. The study was carried out in 2016-2018.“Parcels Divided into Time (Season) in Completely Randomized”design was used as fallow:“Burning + Overseeding (BO)”,“Cutting + Overseeding (CO)”,“2,4-D Herbicide + Overseeding (HO)”,“Burning + Cutting + Overseeding (BCO)”,“Burning + 2,4 D Herbicide + Overseeding (BHO)”,“2,4 D Herbicide + Cutting + Overseeding (HCO)”,“Burning + 2,4 D Herbicide + Cutting + Overseeding (BHCO)”and Cultivator Pulling + Sowing (CpS) in the spring and autumn periods. The highest hay yield (216.48 kg da-1) as the average of two years was obtained from the spring application of“BCO”. Depending on year and method applied, dry hay yields ranged from 9% to 82% compared to control parcels. The rangeland area required for 1 cattle unit (CU) was determined as 26.73 and 30.37 da for spring and autumn in the“Control”parcels, respectively.